Asalet Nedir?

terk-i diyar

"aziz misafirim"
Katılım
17 Şub 2008
Asalet bir birikimin işaretidir.Yüzyıllar boyu edinilen tecrübeler getirir asâleti.Biz dev gibi yıkılan bir devrin ardından avucumuzda asâlet pırıltıları ile ufka doğru yürüyoruz.Soylu İslam tarihinden beslenerek.
Buyurun biraz letafet almazmıydınız efendim?Biraz Osman Gazi'nin Kur'an-ı Kerim'e olan saygısından...Biraz Murat Hüdevendigar'ın Şeyh Hamidullah'a hizmetinden...Yavuz'un,
"şîrler pençe-i kahrımda olurken lerzan
Beni bir gözleri âhûya zebûn etti felek"
deyişinden,çöldeki yürüyüşünden biraz...Fatih'in hanlığından...Murad'ın Hazret-i Peygamber'in adı her geçtiğinde ayağa kalkışından...Sürre alaylarından...Sultan Vahdettin'in Medine sevdasından...Biraz biraz alsak letâfetle dolardı dünyamız.Asâletimizi göstermiş olurduk,örnek olurduk insanlığa.Melekler bize bakıp yine Rabbimize hamd ederlerdi:
"Sen sübhansın bize bildirdiğinden başka bilgimiz yoktur,sen Alim ve hakim'sin"
(Alıntıdır)

Enemize kapılıp öz değerlerimizi yitirmek üzereyiz.Belki maneviyat mahrumluğundan yada dünya mahkumluğundan...Sizce nedir Asâlet?
 
Katılım
19 Ağu 2007
Ynt: Asalet Nedir?


Asalet kelimesinin iştikakına baktığımızda "asl" dan türediğini görüyoruz. Bu ise arapçada kök demektir. O halde asalet sahibi, kökü sağlam olandır.

Asil insan nereden beslendiğini bilir. Özüne olan muhtaçlığından bihaber değildir ve bilir ki keserse irtibatı geleneğiyle, yaşaması da mümkün değildir.

Asalet, dimdik ayakta durabilmektir. Zamanın fırtınalarına karşı, dayanağını unutmamak, sımsıkı sarılıp toprağa, eğilmek ama devrilmemektir. Çınarların göğe doğru açtıkları o haşmetli elleri, aslında aynı şekilde yer altında ilerleyip onu canlı tutan kökleri dolayısıyla Mevla'ya şükür için açılmış gibidir. O halde asil olan kişi de, şükretmelidir özünü kaybetmesine engel olan kökleri sebebiyle Allah'a..

Asl aynı zamanda nesebi ifade eder. Asalet soysuzluğun zıddıdır. Ne idüğü belirsizliğe engeldir. Binaenaleyh asalet, adaletin de temelindedir. Bu noktada "aslına hu, nesline hu" hikayesindeki vezir oğlu vezirdir asil olan.( Meşverette daha önce bahsi geçtiği için bu hikayeyi ayrıntısıyla anlatmaya kalkmayacağım. Kasdım ehline bir telmihten ibarettir.)

Ve asalet, kökten de öteye, ötelere dair hatıraları canlı tutabilmek ve aslı(ahireti) için yaşayabilmektir. Ney'in âh-u enîni de hep bu yüzdendir. Aslıyla irtibatını koparan bu ney için "Bişnev ez ney çün hikayed mi koned; ez cüdayi ha şikayet mi koned" demiyor mu Hz. Mevlana.. Ayrılıktır onuda hüsrana sürükleyen. Aslından ayrılmaktır..

Asaletiniz daim olsun efendim..
 

Mahşer

 
Katılım
20 Nis 2008
Ynt: Asalet Nedir?

valla ben terminolojiye pek takmıyom bu konularda
Aslanda olan bişiy işte, hani ekmek elden su gölden yer salına salına gezer ya. mı acab?
 

nevakar

 
Katılım
13 Nis 2008
Ynt: Asalet Nedir?

Napolyon, 'asalet bende başlar 'demiş. Soydan, kökten asil olmayanlar için bir teselli olur mu ki?
 

Mahşer

 
Katılım
20 Nis 2008
Ynt: Asalet Nedir?

sokak köpeği olarak doğmak karabaşın suçu değilse asaletin kök'e veya gövdeye ne faydası var?. Oysaki mahallenin hırsızını habervermek için taş,sopa yemek çok asil bir davranış değilmi.100 yıldır kuyruk sallayıp şirin gözüken bir aile mensubu -- sırf kökü belli diye (ingiliz) diye St. bernardmı omak asillik? :)
 
Katılım
14 Ağu 2012
Ynt: Asalet Nedir?

asalet bana göre insanın zorluklara gülüp geçtiği ve mutlulukları farkındalıkla yaşadığı zamanıdır...işte her şeyi dengede yaşadığında asil olur insan...yani insan ne kahkahalara boğulmalı ne de zorluklardan korkmalı, içinde barındırmalıdır...her şeyi dengede tutmalı bir tebessüm ve bir sohbetle çözmelidir işi..asalet budur... :eek:
 

Mantıkut_Tayr

YAKLAŞIYOR YAKLAŞMAKTA OLAN....
Katılım
7 Eyl 2012
Ynt: Asalet Nedir?

Neye yada kime göre asalet??Bir materyaliste göre farklıdır asalet duygusu yada bir Hümanist asaleti farklı kriterlerle ele alabilir.Ya da insanın inancı ya da felsefesi bunu etkileyebilir.Bana göre asalet kişinin takvasıyla eş değerdir.Ben asalete bakarken kişinin takvasını öne çıkarır diğer bütün dünyevi materyalleri geri plana atarım.
 
Katılım
12 Eyl 2012
Ynt: Asalet Nedir?

asalet ruhun görüntüsü.. ruhun ferasetinde gizli... Manadır bizi biz yapan... Ceset olurdu vücut ruh olmasaydı... Maddeden bir adım öne geçememek, orada çakılı kalmak insanı yanıltır...
 

Mahşer

 
Katılım
20 Nis 2008
Ynt: Asalet Nedir?

Soyu sopu belli olmaktır, sonradan asil olunmaz, delikanlı ,hanımefendi olunur ama asalet say sop ile alakalı
sosyoljik bir alana girer... öyle ruhtu muhtu karıştırmayın
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Ynt: Asalet Nedir?

Mahşer' Alıntı:
Soyu sopu belli olmaktır, sonradan asil olunmaz, delikanlı ,hanımefendi olunur ama asalet say sop ile alakalı
sosyoljik bir alana girer... öyle ruhtu muhtu karıştırmayın

şovalyelik gibi bir şey o zaman bu. asil olunmaz,asil doğulur...


asillik nedir o zaman? delikanlılık,hanımefendilik,beyefendilik bunların hiçbiri tek başına asilliği işaret etmiyor anladığım kadarıyla.o zaman bu tanımın içine ne ya da neler girer?
 

Mahşer

 
Katılım
20 Nis 2008
Ynt: Asalet Nedir?

Terim anlamıyla evet Şovalyelik zaten bir soyu simgeler kendini kraliyetin korumasına sunmuş seçkin savaşçı ailelerdir. Dikkat buyur kralın değil.
Ama diğer tarafatan
Şovalyelik içinde romantizmi barındırır mesela senin hiçbir maddi kaygı gütmeden böyle bitr paylaşım sahası oluşturman şovalyeliktir, bak şimdi daha iyi anlatıcam sende hah bu ya dicen :)
Şovalyelik; Gün batımına doğru saçlarını rüüzgara bırakarak yürüyen bir delikanlıya bakıp bunca yapmışlıklarına "vayy be" derizya işte bu hal / drum iikilisinin sana ,bana ve ülkemin insanlarına bıraktığı teesirdir. :)
Şovalye asaleti olurr mu olur Dedesi şövalye,baba şövalye ehh eşşek değilya oğulda olmasa bile kalıtsal bir teesir bırakır buda asalettir. Şimdi "Dedesi çiftçi babası demirci olan Lermite asil bir şövalyeydi." cümlesi tutarlımıdır?
Aynı zamanda asalet dandik bir adam olmaya engeldeğildirki.15.Lois asildi ama ciğeri beşpara etmez bir hükümdardı.
Türk Milleti asildir evet soyu ,sopu geldiği ve bıraktığı bellidir, Türk Milletinin ferdi olan ben denizin asaleti tartışılır , ama delikanlılığı , İyii bir aileye mensubiyeti asla :)
Ama tabi terim anlamı dışında kullanılan mansası itibarı ile yapılan bir davranış karşısında " çok asil bir hareketti veya sözdü,veya tavırdı" diyiveririz değilmi?
Mesela benim asil bir bilgim var nerden ve kimlerden ve hangi merhalelerden geçtiği malumunuz...
senin asil bir mesleğin var nerden ve kimlerden ve hangi merhalelerden geçtiği malumumuz (tabi ilmin dahilinde)
Birde Asaleti başlatma var bunu da bu yazdıklarım hakkındaki yorumunun veya yeriminin ardından anlatmaya çalışacağim.
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Ynt: Asalet Nedir?

Hocam yazdıklarınızdan şöyle bir anlam çıkardım: Asaletin kelime anlamı kesin karşılığı olan bir şey değildir. (Kesinse bile biz bunu kesin olarak kullanmıyoruz? ) Asalet kişinin yaptıklarıyla ölçülebilir. Asil Türk Milleti ! derken biz o milletin ceddinin soyluluğundan bahsediyoruz. Bir insana "Çok asaletli biriydi." demek iltifat etmek değil. Sadece bir tespitte bulunuyoruz?

Ama ister istemez kabullenesim gelmiyor bu tanımı. Çünkü bu beşik ulemalığı gibi bir şey. Geçmişinde asil insanlar yoksa-dedesi çiftçi babası demirci olan Lermite-o kişi asil olamaz.Bu bana saçma geliyor. Alimden zâlim, zâlimden âlim olabilir. Zâlimin oğlu olması bir hükümdarı zâlim yapmaz sonuçta. Ama asalet "asl" dan gelir, insanın aslını öncesini işaret eder.Dolayısı ile bir insanı asıl kılan kendisi değildir, kendisinden önce gelenlerdir diye bir açıklama yapılacak olursa eyvallah !(Ki sanırım dayanak noktası bu asaletin soyluluk anlamına gelmesinin) Ama kişisel kanaatim, asaleti 2 ye ayırmalı :1- bu soydan gelen asalet 2- kişinin yaptıklarının karşılığında kazandığı konumu gösteren asalet.

Ne tesadüftür ki dün akşam izlediğim bir filmde Kral Uther (öldü) ve oğlu(şimdiki kral) Artur arasında ruhlar aleminde şuna benzer bir konuşma geçiyordu:

Uther: Sen haketmeyen insanlara şovalyelik verdin, şovalyeliği değersizleştirdin.
Artur: Onlar Camelot için canını seve seve verecek insanlar.

yine bir hizmetçi ile evlenen Artur'u babası Uther geleneklere karşı gelmekle eleştirir ve soysuzluktan bahseder.

(bu arada şovalye oldum bre ! savulun leyn ! :) )
 
Katılım
25 Ağu 2010
Ynt: Asalet Nedir?

Bu konuyla irtibatlı olabilceğini düşündüğüm, rahmetli dedemden işitmiş olduğum iki atasözü ekliyim konuya...Alimden zalim, zalimden alim doğar! ...İtten it doğar, itten kuzu doğar mı...

Asalet iyi birşeyse bence hakka yakın davranışları kendinde toplamaktır. Kötü birşeyse batıla yakındır...Öteki çeşit asalet bence insanda değil, hayvanlarda aranmalı. Kangallar asildir. Tazı kangal olamaz :)
 

Mahşer

 
Katılım
20 Nis 2008
Ynt: Asalet Nedir?

Tazı daha asildir "köpeklerin tarihine" bak istersen.
bide şu batıl matıl bişiyler yazmışsınız nedir onlar? anlamadım.
 
Katılım
25 Ağu 2010
Ynt: Asalet Nedir?

Mahşer' Alıntı:
Tazı daha asildir "köpeklerin tarihine" bak istersen.
bide şu batıl matıl bişiyler yazmışsınız nedir onlar? anlamadım.
O halde örneği değişiyorum. Tazı asildir, kangal asil olamaz.

Haktann kastım ilahi rızaya uygun olanı, batıldan kastımsa gazabı ilahiye yakın olanı. Bu bağlamda; çalıştırdığın işçiye hakkını vermek asil, onun hakkını yemekse adi bir harekettir.

Asaletin insanlar açısından kanda bulunan bir cevher olduğunu kabul etmiyorum. İnsanın kemale ulaşmak için önünün sınırsız açık olduğuna inanıyorum.
 

Mahşer

 
Katılım
20 Nis 2008
Ynt: Asalet Nedir?

Biraz daha aç şu heybenin ağzını orada bişeyler var dök dök...
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Ynt: Asalet Nedir?

Asalet terim anlamı olan bir kelime anladığım kadarıyla. Bu terimin anlamı ise yukarıda verilmiş. Fakat asaletin terim anlamından öte ve ziyade bir de bizim ona yüklediğimiz bir anlam var. Soylu'nun oğlunun soylu olması bizim kabul etmek istemediğimiz bir şey. ( bunun sosyolojide bir karşılığı var mı bilmiyorum) Bana mantıklı geldi yukarıda yapılan açıklamalar. Ahlak da bu kapsamda değerlendirilebilir mesela. Ahlakın bir terim anlamı var bir de bizim ona yüklediğimiz anlamı var. Sizin(Yusuf Bey) kabul ettiginiz işte terim anlam değil sizin kendi bilgi birikiminizden ve dünyaya bakış acınızdan ona yüklediğiniz anlam.

Mahşer hocam heybenizde bir seyler görmüşse vardır bı bildigi:)
 
Katılım
25 Ağu 2010
Ynt: Asalet Nedir?

UluğBey' Alıntı:
Sizin(Yusuf Bey) kabul ettiginiz işte terim anlam değil sizin kendi bilgi birikiminizden ve dünyaya bakış acınızdan ona yüklediğiniz anlam.

Mahşer hocam heybenizde bir seyler görmüşse vardır bı bildigi:)
Aynen belirttiğiniz gibi. Bu kavramın soyunu sopunu bilmem. Tedailerin zikzak çizmesiyle oluşan sezgilerimi sizinle paylaşıyorum. Belkide daha çok öğrenmektir derdim.