Bedeninizi İzlemek

ramazanhos

araştırmacı yazar Ramazan Hoş
Katılım
29 Eyl 2008
Aynaya bakın.Sinirlendiğiniz zaman yâda içinizde bir üzüntü olduğu zaman hemen koşup aynaya bakın.Baktığınızda yüzünüzde pis bir gülüş pis bir ifade göreceksiniz.O gülüş size ait değil.Şeytan içinizde ve sizi kontrol ediyor.Bunu kesinlikle göreceksiniz.Aynadaki görüntünüzden korkacaksınız.Sizi ego ne hale getiriyor daha net göreceksiniz.

Nedir kendini izlemek? Kendini izlemek yunus emre deyimiyle kendini bilmektir. Kendinizi bilmeniz için önce kendinizi tanımalısınız. Yazının en üstünde ilk mesajlarımda bu başlıkta yaratılış sürecini ve hastalığın ne olduğunu anlattım. Hastalığı biliyorsanız artık kendinizi bilmeye başlamışsınız demektir. Çünkü bir kez çukura düştünüz zaten bir daha aynı çukura düşmezsiniz. Düşüncelerinizin size ait olmadığını biliyorsanız büyük ilerleme katletmişsinizdir.

Kendinizi izleme egzersizlerini toparlayacak olursak. Uyandığınız anda kendinizi izleme başlar. Uyandınız. Dikkat edin bırakın bakalım ne yapacaksınız? Bir uyurgezer gibi rutin olarak gündelik faaliyetleri yapacaksınız. Yüzünüzü yıkayıp kahvaltı edeceksiniz. Sonra ya okula yâda işe gideceksiniz. Peki, bu yaptığınız eylemleri neden yaptığınızı biliyor musunuz? Daha doğrusu ne yapmaya çalıştığınızın farkında mısınız?

Ben söyleyeyim. Farkında olmadan SÜRÜYE KATILDINIZ bile. Sürü egosuna yenilen insanlar topluluğudur. Sürünün ortak bir amacı vardır. Bu amaç kapitalizm de kendini bulur. Amaç bilinçsiz olarak içinizdedir. İlerde... Olmak.

Bir şey olmak istiyorsanız artık özgür değilsinizdir. Siz zaten aratılanların en şereflisisiniz. Nasıl bir kalıba girmek istediğinizi seçiyorsunuz şu anda.

Ben doktor olacağım. Okula gidiyorum. Derslerime çalışıyorum. Sonra ÖSS yi kazanacağım sonra üniversiteyi okuyacağım sonra doktor olacağım.

Sonra?

para kazanacağım... Evleneceğim zengin olacağım.

Sonra?

ÖLECEKSİNİZ.

Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız vardığınız yerin önemi yoktur diyor Drucker. Kendisini tanımam ama farkında lığı bildiği apaçık ortada.

Artık nereye gittiğinizi biliyor musunuz?

ÖLÜME gidiyorsunuz. Farkında olun. Ölüm tıpkı doğum gibi bir gerçektir. Fakat siz sanki hiç ölmeyecekmiş gibi yaşarsınız. Kısacık ömrünüzü mahvedersiniz. Size birisi bir ay sonra öleceğinizi çok hasta olduğunuz söyleseydi ne yapardınız?

hala liseye gidip derse girer miydiniz?

elbette hayır. Ne yapardınız? Bir düşünün?

Yapamadığınız şeyleri yapmaya çalışırdınız. Belki korkudan dua ederdiniz. Belki ağlardınız. ego hala devrede. Öleceğinizi bilmenize rağmen. Demek ki egodan ölümlerde kurtulamazsınız.

"Olup biten şimdidir ve olması gereken zaten oluyor

Şimdiye dönmelisiniz.Anın tadını çıkarmalısınız.Kaçırdığınız her anın suçlusu egodur.Pişman olmayın üzülmeyin.Sizin bir kabahatiniz yok ki.Ego sizi üzmek için pişman eder.Keşke..ile başlayan bir cümle kurduğunuzda bilin ki ego devreye girmiştir bile.

Neden keşke dersiniz ki?

Keşke biraz daha çalışsaydım. Boğaz içini kazansaydım.

Pişmanlığın sebebine bakın. Ego sizi ilk önce boğaz içine gitmelisin diye doldurdu şimdide başaramadığınız için aynı yerden sizi bir kez daha vuruyor. Başaramamak?

neyi başaramadınız?

Okula gitmek nedir ki. Size kitaplar verirler onları okursunuz sonrada sınavda onları sorarlar. Bu kadar basit ve saçma bir şeyimi kafanıza takıyorsunuz. Kendinizi izleyin.
 

Ekli dosyalar