Beyit şerhi

Katılım
30 Ocak 2010
#61
Ynt: Beyit şerhi

İki zülfün iki ejder gibi göründüğü için
Orta yerinde lebin mühr-i Süleymân görünür.
Necâtî

Yüzünün iki yanından sarkan kâküllerin yılan gibi göründüğü için, orta yerinde duran dudağın Süleyman'ın mührünü andırır.
Beyti doğru yorumlayabilmek için mühr-i Süleymân'ın eski tasvirlerini araştırdım. Tasvirlerde ortadaki yıldızın iki tarafında, yukarıdan aşağıya doğru sarkan yılana benzer kıvrımlı iki çizgi yer alıyor. Şair sevgilinin saçları arasında dudağının görünüşünü bu manzaraya benzetmiş. Bu teşbihte bir cihet daha var ki, asıl mana orada. Süleyman'ın mührü klasik gelenekte gücün, kudretin ve hükmetmenin sembolüdür. Hem Yahudi, hem İslam geleneğinde çokça kullanılmış, bazı devlet adamları şahsi flamalarına güç göstergesi olarak bu sembolü koymuşlar. Mühr-i Süleymân aynı zamanda tılsımlı olduğuna inanılan, büyü ve sihirde de kullanılan bir sembol. Şair böylece sevgilinin dudağının her kıvrılışını, onun ağzından çıkar her kelimeyi aşığın kalbini ona bağlayan hüküm-ferma bir mühür ve baziret bağlayıcı bir büyü olarak telakki etmiştir. Bu dudaklar aynı zamanda aşığın esaret fermanının tasdik edici mührüdür.
 
Katılım
6 Ara 2014
#62
Ynt: Beyit şerhi

çok güzel açıklamışsınız zevkle okudum ve konuyu takibe aldım devamını bekliyorum.
 
Katılım
20 Haz 2018
#63
Rişte- i ömrüm tükendi gerçi nâzuñdan senüñ
Kılca eylük görmedüm zülf-i dırâzundan senüñ

( Senin nazindan ömür ipim tükendi ama yine de senin uzun zülfünden (saçından) kıl kadar iyilik görmedim.)

İnsanın ömrü ,bir mumun yanarak nihayet dibine kadar erimesi ve içindeki ipin tükenmesi ile sönmesi hâline benzetilir.Riste-i 'ömr tabirini " mum ipine benzeyen ömür " şeklinde manaya uydurabiliriz.Ömrun ipe benzetilmesi ,Yunan mitolojisinde üç kiz kardeşin elinde tutulan ve bunlardan biri tarafından kesildiğinde tükenen hayat - ip ilişkisini hatra getirmektedir.Tükenen ömür ipi ile Zülf- i dırâz ( uzun saç ) arasında tezat vardır.
 

Konuyu şu anda okuyanlar : (Users: 1, Guests: 1)

Giriş yap