Divan edebiyatında cülus bahşişi..

ecrin

Başka bir seyyareden gelmiş gibiyim.
Katılım
13 Nis 2008
#1
Divan şiirinde cülus bahşişinin şairler üzerindeki etkisi nedir? Cülus niçin eleştirilir?
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
#2
Ynt: Divan edebiyatında cülus bahşişi..

Divan şairleri, şiirlerini para için mi yazıyordu?

sitenin ilk açılışında bu bağlamda işlenen bir konu vardı.Bağlantısını vermek istedim.Fazla zamanım olmadığı için uzunca bir değerlendirme yapamayacağım ama divan şiirinin gelişmesinde elbette verilen bahşişlerin yeri vardır.Netekim sadece şiir ve sanatla uğraşan bir tabakanın olduğundan haberdarız Osmanlı'da.Şiire ve sanatçıya verilen değer had safada idi o zmanlar.Yukarıdaki başlıkta işlendiği gibi bu "divan şiirleri şiirlerini para için yazıyorlar" eleştirisini getirmiştir bu durum.Benim konu hakkında ne düşündüğüm de çerçeve itibariyle arkadaşların yazılarıyla genel olarak örtüşüyor.

Konunun tekrar gündeme gelmesi hoş olmuş.O zmandan bu zamana aramıza yeni katılan arkadaşların konu hakkındaki görüşlerini almak hoş olur.Teşekkür ederim sevgili ecrin. Bu arada hoş geldin meşveret divanımıza.Baki kalman temennisiyle....

Selam ile...
 
Son düzenleme:

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
#4
@Mina2634, bağlantıyı yeniledim. Bundan önce başka bir yazılım kullanıyordu divan, çok kısa süre önce mevcut yazılıma geçtik.Dolayısı ile eski bağlantıların hepsi yenilendi. Bahsedilen başlık İskender Pala'nın yazmış olduğu bir köşe yazısı idi. Dediğim gibi bağlantı yukarıdaki konuda verildi.

Selamlar...
 

Konuyu şu anda okuyanlar : (Users: 1, Guests: 0)

Giriş yap