Dubai Hakkında

UluğBey

türbedar
Katılım
27 Ara 2005
Gezgin/Seyyah Metin Yazarı : @adlena

Tayland dönüşü uçağımızın bakıma girmesi sebebiyle gezme fırsatı bulduğum ortadoğunun newyorku Dubaiden bahsetmek istiyorum.

Hemen hemen herkesin bildiği gibi,dubai sonradan inşa edilmiş bir şehir olupr tarihi ve bir kültürel açıdan anlatılmaya değer elle tutulur bir yönü yoktur.

1960'lı yıllarda burada petrol bulunmasıyla başlayıp o günden sonra yavaş yavaş gelişmekte olan dubai BAE bağlı ticaret ve turizim merkezlerinden biridir.

Bugün dubai iş dünyasının küresel bağlantı merkezi ve turistlerin son derece popüler ilgi odağıdır. yaklaşık 600 binası, gökdeleni, alışveriş merkezi ve oteli bulunan bu kentin nüfusu 2 milyon dolayındadır. dubai'de yaşayan insanların yüzde 90'ı başka bir ülkede dünyaya gelmiştir. dubai'nin süpermarketi olan kharfourlar 16 farklı milliyetten insana göre yiyecek ve içecek bulundurur.(sadece peynirin 100'ün üzerine çeşidi vardır). şirketlerden gelir vergisi kesilmemesi ve 2002 toprak reformunun yabancılara yerel gayrimenkul satın alma olanağı vermesi nedeniyle, dışarıdan gelen dubai sakinlerinin çoğu finans ve inşaat sektörlerinde çalışır.

Şehre girince kendinizi 2100 yılında gibi hissediyorsunuz çünkü heryer gökdelen, şatafatlı yapılar, çok rahat yollar, lüks araçlar vs değişik bir dünyadasınız adeta.

Bana kalırsa Afrika ülkelerinde gördüğüm o kültürel ve tarihi doku ve yapılar, çok daha samimi ve muazzamdı. çünkü tarihin yaşandığı sokaklarda farklı dünyalara ait geçmişin izlerine basarak yürüyorsunuz.
Dubai de ise şehrin öyle günlerce gezilip görülecek bir yanı yok diyebilirim. sokaklarda yürüme isteği bile uyanmıyorinsanın içinde çok sıcak bazen rüzgar ve beraberinde kum.ayrıca bi yapıyı bi kere görünce bir daha görme isteği de duymuyorsunuz.
Şehir resmen para tuzağı . paran varsa harcamaya gidersin , paran yoksa o muhteşem yapılara bakar geri dönersin benim gibi

dubai.jpg
 
Son düzenleme: