edebiyat türkiye dergi projesi/

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
merhaba!

edebiyat türkiye eskiden olduğu gibi hareketli günler yaşamıyor artık, sorumluluk elbette bende. belki bir daha hiç yaşamayacak ve kendi halinde yaşayan bir meczub ihtiyar gibi ölümü bekleyecek, belki de âb-ı hayat ikrisi içip geleceğe kanatlanacak bilmiyorum. istedim ki bir gün her şey bittiğinde birbirimizi hatırlatacak bir şeyler bırakalım ardımızda, bir edebiyat mecmuası...

edebiyat mecmuası hazırlamak zor iştir, plan program özveri ister. elimizden geldiğince bu zorluğa katlanacağız. bu derginin 2.sayısı olmayacak. sadece 1 sayı olarak çıkacak( eğer bunu başarabilirsek ) ve ilk etapta e-dergi formatında hazırlanacak.Pdf uzantılı olacak yani. Maksadımız bu derginin matbu olarak da sınırlı sayıda da olsa çıkması.Bunun için elimizden geleni yapacağız, sizlerin destekleriyle, önerileriyle.

profesyonel bir dergi çıkarma maksadında değiliz, samimi sıcak ve içinde dost kokusu olan amatör bir dergi çıkarma maksadındayız. belki seneler sonra bir dem elinize aldığınızda bu sayfaları sizi,bizi geçmişe yani bugüne hoş bir tebessüm ile döndürebilmesi içindir bu çalışma.

başlıkta gördüğünüz gibi "proje" yazıyor. yukarıda değindiğim gibi bu meşakkatli ve özveri isteyen bir iş. ve bu ışığın kuvveti arkadaşların bu bu çalışmaya destekleri ile belli olacak. belki 20 watt değerinde bir ışık vereceğiz belki 40 belki 80 kimbilir belki de 120.

dediğimiz gibi amatör bir çalışma bu, hiç birimiz yazar/şair/araştırmacı olduğumuzu iddia etmiyoruz. hatta belki aramızda ben gibi mürekkebinin tükendiğine inananlar da var. dedim ya aradığımız şey bir parça içtenlik. gerisi kendiliğinden gelir.

peki neler olmasını düşünmeliyiz bu çalışmada ? bunda elbette geniş bir yelpazemiz var. öyle konu-alan sınırlaması yok.

1-inceleme/araştırma konuları
2-öykü/deneme/şiir
3-röportaj
4-tarih/müzik/sinema

gibi bölüm/başlıklar olabilir. dedik ya maksadımız hoş bir hatıra olması elimizde...

belki sitemize şu anda üye girişi olarak 8-10 kişi giriyor, ama biliyorum ki biz bundan fazlayız. buradan giriş yapmayan eski dostlara da sesleniyorum, şayet bir yerlerde görürseniz, bunu iletirseniz memnun olurum. belki site size soğuk gelebilir, yanlışlıklar vardır, ama tarih olmadan önce sizin de adınızı bu çalışmada görmek istiyoruz.

aslında bu çalışma planlı programı bir şey değil. birkaç ay önce "ecrin" kardeşim ile bahsi açılmıştı, bende yazın böyle bir şey yapabileceğimizi söylemiştim. çok sevinmişti. ama araya hesapta olmayan şeyler girdi. geç de olsa böyle bir projeyi başlatmış olmanın sevinci içindeyim. demiş ya üstad

"Tohum saç, bitmezse toprak utansın! Hedefe varmayan mızrak utansın!"

artık yapabiliriz yapamayız orası size kaldı...

dün gece böyle bir şey aklıma düşünce sahuru beklerken bir kapak hazırladım tanıtım maksadıyla, belki bu kapak sizlere nasıl bir çalışma hedeflediğimizi görsel olarak sunabilir. âciz bu meretten çokca anlamaz, işte biraz amatörce de olsa bir şeyler yaptım :Bu projeye herhangi bir şekilde destek verecek arkadaşların isimlerini topluyorum. Benim de yapacak olduğum bir şeyler vardır muhakkak diyenlerin isimlerini. Dedik ya katılımın çokluğu belirleyecek bu çalışmann âkibetini. Zaten öyle 20-30 kişi de beklemiyoruz hani katılımcı :) divanda 1 cümle ile de olsa sözü olan arkadaşların yer almasını istiyoruz.


Hamiş: Bu çalışmada yer alacak olan şiir/hikaye/inceleme vs daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış(edebiyatturkiye dahil) çalışmalar olmalıdır, olacaktır. Orada yayınlandıktan sonra çalışmanızı ne yapacağınız konusunda tabii ki özgürsünüz. Ama istiyorum ki bu tek sayılık dergide şahsına münhasır şeyler olsun, kopyala yapıştır değil :)

Katılımcılar


1-UluğBey
2-Mehmet Baki
3-Ecrin
4-Terk-i Diyar
5-Kardelen
6-HCRTRMN
7-şeb-engiz
8-fes
9-zemheri
10-sokak lambası
11-gece yürüyüşü
12-Lamia
13-zulmet
14-!NK!SAR-!_3K83R
15-berceste
16-hamza kutluay
17-evla
...

:) (liste uzaar)bakalım bu işi becerebilecek miyiz, mevla yüzümüzü kara çıkarmasın, inşaallah hepimiz el birliğiyle böyle bir çalışmaya imza atarız ve bunu matbuu olarak da çıkarırız, bu ilk ve son nüshayı.

Hürmetlerzeyl: katılımda yeni-eski üye ayrımı yapmıyoruz, yer almak istemeniz kâfi.yeni ekleme


kâfi miktarda katılım sağlandıktan sonra iş bölümü ve meydana getirilecek eser hakkında fikir sunmak adına, zamanı olan arkadaşlarla ortak bir zamanda iştişare adına bir toplantı tertip edilecek. burada konuların seçimi ve izlenilecek olan yol hakkında bilgi verilecek, istişare yapılacak.

Ayrıca derginin son bölümününde yazı kurulunda olsun olmasın, Edebiyat Türkiye âzâsı ve burada olan tüm arkadaşlardan birkaç cümle ile kelamlarının yer alması hoş olacaktır. Böylelikle yazı kurulunda olsun olmasın, tüm dostların ismi orada zikredilmiş olacaktır.


bu proje hakkında harici olarak sorunuz varsa buradan veyahut

edebiyatturkiye@hotmail.com msn adresinden sorabilirsiniz.Sorusu olsun olmasın isimlerini listeye ekleten arkadaşlar lütfen bu msn adresini mesenelerine eklesinler. Böylelikle birbirimiz arasında irtibatımız kopmayacaktır vesselam

Teşekkürler.


 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Ynt: edebiyat türkiye dergi projesi/

Kapağın üzerinde şeffaf olarak tanıtım yazıyor, bu elbette asıl nüshada yazmayacak. ve bu kapakta ufak tefek düzenlemeler olabilecek. ayrıca eleştirebilirsiniz onu da :)


aşağıdaki kapak.jpg ye tıklayıp bilgisayarınızdan kapağı görebilirsiniz, eleştirebilirsiniz.
 

terk-i diyar

"aziz misafirim"
Katılım
17 Şub 2008
Ynt: edebiyat türkiye dergi projesi/

Ben varım :) katılımcı olurum yani
Elimden geldiğince gücüm yettiğince...hayırlı ve başarılı bir proje olur inşallahAdınız listeye eklendi. Teşekkürler

uluğbey
 
Katılım
27 Mar 2006
Ynt: edebiyat türkiye dergi projesi/

   Verilecek bir görev varsa yaparız elbet, ama bu acizin pek bişi yapabilceğini sanmıyorum...   ;) en azından destekçinizim sayın yöneticim... :)
Adınız listeye eklendi. Teşekkürler

uluğbey
 

HCRTRMN

 
Katılım
11 Eki 2006
Ynt: edebiyat türkiye dergi projesi/

Eğer yapabileceğim bir şey varsa bende bu güzel projenin içinde yer almak isterim..Adınız listeye eklendi. Teşekkürler

uluğbey
 

ecrin

Başka bir seyyareden gelmiş gibiyim.
Katılım
13 Nis 2008
Ynt: edebiyat türkiye dergi projesi/

Hocam çok şaşırttınız beni :) :) :) Fakat şimdiden tek sayı olarak kalmasında karar kılmayalım bence..Belki tahminimizden daha güzel, daha sıcak, daha yararlı bişey çıkar ve sayıyı devam ettiririz :) Ben bişeyler yazacak kadar büyümedim ama siz yazarken, alın teri damlatırken sayfalara; size çaycılık yaparım artık :)Bir fincan kahveyle yardım ederim size :)
 

seb-engiz

- *Tiryandafil -
Katılım
13 Mar 2008
Ynt: edebiyat türkiye dergi projesi/

:) Bu işin heyecanını birlikte yaşamak bile güzel olur. Kalemim pek kımıldamaz ama yine de yanınızdayım.Belki başka bir işte yardımcı olabilirim, ayak işlerine bakarım ben...


isminiz listeye dahil edildi! eyvallah!

mehmet baki
 

mehmet baki

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Katılım
3 Ağu 2008
Ynt: edebiyat türkiye dergi projesi/

esselam;

uluğbey' Alıntı:
merhaba!
istedim ki bir gün her şey bittiğinde birbirimizi hatırlatacak bir şeyler bırakalım ardımızda, bir edebiyat mecmuası...

merhaba paşam;

Mevlam gönlünü pak, gözünü ak, hayallerini berrak eylesin. ne güzel bir fikirdir bu. fikrin güzelliği niyetin halisliğine sıkıya perçinlidir. Mevlam her işinde yardımcın olsun...

neticesi ne olursa olsun yanındayım. malumun ben edebiyat şiir vs..gibi güzelliklerden anlamam ama ne vazife verirsen başımla beraber!

fazla söze hacet yok ama bir hususu da belirtmeden olmaz gibi sanki. o da: edebiyattürkiye'nin ışığının söndüğü yahut sönmek üzere olduğuna dair kanaatin.

endişe etmeyesin! kemmiyetin keyfiyete galebe çaldığı yerlerde kıymet kesrete göre verilir. divanın taleb görmemesi kıymetsiz olduğundan değil kıymetinin bilinmemesindendir!

ne demiş namık kemal:

"hakir olduysa millet şanına noksan gelir sanma
yere düşmek ile sakıt olmaz cevher gadr-ü kıymetten"

altunu çamura batırmakla altunluğundan zerre kaybetmez aksine çamurun ne olduğu altuna bakılarak kıymetlendirilir.

her ne olursa olsun paşam necib fazıl merhumun ifade ettiği gibi:

"bir gün akşam olur bizde gideriz
kalır dudaklarda şarkımız bizim!"

baki selamlar....
 

ecrin

Başka bir seyyareden gelmiş gibiyim.
Katılım
13 Nis 2008
Ynt: edebiyat türkiye dergi projesi/

Kapak için aklıma acizâne bir fikir geldi :)Bizler nasıl üstâdların yazdıklarını,yaptıklarını okuyarak yetiştiriyorsak kendimizi, onların geride bıraktıklarıyla büyüyorsak;çıkaracağımız naçizâne dergiyi onlara armağan ederek belki teşekkürlerimizi bir nebze de olsa ulaştırabiliriz.Derginin kapağı kırmızı mühürü,Osmanlı Türkçeli birkaç harfiyle sarı saman kağıdı zarf şeklinde olabilir.Yani dergimiz ecdâda gönderilmiş naçizâne bir mektup olabilir...
(Ama tabii benimkisi sadece öylesine bir fikir.Hazırlamış olduğunuz kapağı da çok beğendim:)
 

fes

 
Katılım
4 Ara 2007
Ynt: edebiyat türkiye dergi projesi/

Uluğbey güzel düşünmüş.Bu güzel düşünceyi güzelce gerçekleştiririz inşallah.Elimden geldiği kadarıyla bir şeyler yaparım.SelamlarAdınız listeye eklendi. Teşekkürler

uluğbey
 

zemheri

 
Katılım
30 Kas 2006
Ynt: edebiyat türkiye dergi projesi/

çekilin çekilin şöyle kenara ayh az yer açın. durun siz evlenemezsiniz yok yanlış replik. hah buldum bu dergiyi çıkaramazsınız.

kambersiz düğün kübüsüz dergi olmaz uluğbeycim :D
tasarım işlerini, yeni yetme burnu sümüklü bir grafiker olarak üstlenirkene yanında bir fotograf bir yazı köşemizide hediye olarak veriyoruz. nasıl ama :D
beğenilesi sevilesi sevinilesi bir durum yaratmanın haklı sevinciynen havalara uçmakta bana kalsın efenim :D
de haydi hayırlı olsun vesselam :D
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Ynt: edebiyat türkiye dergi projesi/

her ne kadar yeni yetme desede bizim eski edip yeni tasarımcı zemheri :) kendine özgü tarz oluşturmuş mübarek bir insandır, siz bakmayın ondaki bu mütevazilik sözlerine. beni de büyük bir yükten kurtarıyorsun, derginin mizanpajını vs senin üstlenmen harika. fotoğrafçı kimliğinle de güzel bir bölüm hazırlayacağından şüphem yok.

ekibe dahil olduğun için teşekkür ederim, zemheri kardeşim benim :)
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Ynt: edebiyat türkiye dergi projesi/

mehmet baki ağabeyim, üstad ebcet çelebi'nin de bu çalışmada yer alması hepimizi memnun edecektir, senden ricam onunla bir şekilde irtibata geçip, bu projeye dahil etmek için elinden geleni yapman:) bu çalışmada onun da yer alması çok hoş olacaktır, hayırlı haberlerini bekliyorum.
 
Katılım
19 May 2008
Ynt: edebiyat türkiye dergi projesi/

Çok güzel düşünmüzsünüz Uluğbey im.Aklınıza,elinize,emeğinize sağlık.Herkesin isteyipte dile getiremediği şey belkide..keşke bende yapabilsem ama sanmıyorum elimden,kalemimden bişeyler gelir edebiyata dair..isterseniz ayak işleri değil en ayakaltı işlerinize bakarım :D..çok memnun olurum bi incir çekirdeğini doldurabilecek bi iş yapabilirsem.

isminiz listeye dahil edildi.

mehmet baki.
 
Katılım
19 Ağu 2007
Ynt: edebiyat türkiye dergi projesi/

Her ne olursa olsun yanınızda olduğumu zaten biliyorsunuz. Buradan belirtmeme gerek yoktu ancak yine de dile getireyim. Ne de olsa insan nisyan ile malûldür. :)

"Yanınızdayım" efendim. Elim erdiği gücüm yettiğince..

Allah emeğinizi boşa çıkarmasın..
Bizi tutup ellerimizden ayağa kaldırsın..

isminiz listeye dahil edilmiştir.

mehmet baki
 

Lamia

 
Katılım
8 May 2007
Ynt: edebiyat türkiye dergi projesi/

Gerçekten çok güzel düşünülmüş arkadaşlar. İleride olur da bi gün burada olamazsak veya gelir de kimseyi bulamazsak, buraya dair somut bir anı olur elimizde. Ben de elimden geldiğince, kanınca kararınca, bir şeyler yapmaya hazırım..


isminiz listeye dahil edilmiştir.

mehmet baki
 

zulmet

Gözyaşlarımla Siliyorum Şimdi, Ruhumun Kirlerini..
Katılım
25 May 2008
Ynt: edebiyat türkiye dergi projesi/

bende bende bendee :) böyle bir konu olurda "zulmet" dergimizin mürekkebine karaları giydirmez mi!! elimden geleni yaparım tabi layık görülürsem ???
iyi akşamlar der giderim..


Adınız listeye eklendi. Teşekkürler

uluğbey
 
Katılım
3 Eki 2007
Ynt: edebiyat türkiye dergi projesi/

Bende katılabilirim
bu arada zemheri YARATMAK Allah'a mahsus bir kelime ve fiildir !

Adınız listeye eklendi. Teşekkürler

uluğbey
 
Katılım
17 Nis 2008
Ynt: edebiyat türkiye dergi projesi/

Uygun görürseniz ben de bu çalışmaya katılmak isterim.

Adınız listeye eklendi. Teşekkürler

uluğbey
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Ynt: edebiyat türkiye dergi projesi/

şuanda katılmak istediğini belirten ben dahil 15 kişi oldu. arkadaşlar konu dağıtımı ve organizasyon için ilk iletide verdiğim msn adresini lütfen ekleyin.msn üzerinden ortak bir vakitte ayrıca iştişare tertip etmeyi düşünmekteyim...

katılım için son süre 24 Eylül Çarşamba 'dır. (istisnalar hariç)

!NK!SAR-!_3K83R kardeşim zemheri'nin malum kelimeyi kullanmaktaki maksadı "yaratmak" fiilindeki malum anlamdan ziyade meydana getirmek, oluşturmak, bir şeyi tertip etmek anlamlarında kullandığının farkındasındır, farkındayız :) istemdışı da olsa hepimizin bazan bu kelime ağzımızdan çıkabiliyor, bu demek değildir ki bir şey yaratma kudretimiz var. Hepimiz yegane yaratıcının kim olduğunu biliyor :)

hürmetler
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...