erkeğin hası

mehmet baki

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Katılım
3 Ağu 2008
evla' Alıntı:
Hamiş: kadının hası olgunlaştıkça güzelleşir :) ve seneleri idareli kullanırız otuz yaşından sonra on sene aynı yaşı kullanırız .
yazan: otuzuna çok az kalmış hanımlar :)
efenim bu cümlelerdeki zımni sataşmayı görmediğimiz zannolunmaya. "cevab hakkı" dedikleri meşhur mottoyu pek istimal etmesek de kendilerinden bihaber değiliz.

kadının hasından evvel erkeğin hası bilinmezse şayet kadının hası tabiri birazcıcık havada kaleyor gibi. nasıl mı? buyurunuz aşk ile:

1- erkeğin hası bastığı topraktan ses getirir. yani heybet ve kudret.
2- erkeğin hası hem cemalli ve hem celallidir. yani makam-ı cem.
3- erkeğin hası söz söylemekte mahirdir. yani kelam.
4- erkeğin hası özü ve sözü bir olandır. yani mert.
5- erkeğin hası nazarı ile iç titretir. yani tesir.
6- erkeğin hası bıyık ve sakal izdivacı ile güzellik şahikasıdır. yani kemal.
7- erkeğin hası ahvali ve etvarı ile adamlıkta misal olandır. yani mümessil.
8- erkeğin hası hokkabaz değil kırk okka çeken bir duruş sahibidir. yani ağırlık.
9- erkeğin hası söz sahibidir. yani sözü sened hükmündedir.
10- erkeğin hası yol sahibidir. yani klavuz.

işte bu yazdığım on umde ve dahi okuyanları ihtilaca gark edecek yazmadığım bin umde ile erkeğin hası, kadını has kılıp onun kılık kıyafet ile kurduğu suni münasebete bir son verir ve suni'likten has'lığa terfi için elinden tutar. yani erkeğin hası el verir, el almaz. kadının hası olmak ancak erkeğin hasının ellerine sıkı sıkı yapışmak ile mümkün olur ve yine kadının hası olmak ancak erkeğin hasının elinden çıkma nadide bir çiçek hükmündedir. iş bu sebebten kadının hası olmak demek erkeğin hası olmadan "olunabilecek" işler cümlesinden değildir.

soğuk su isteyen? :)
 
Katılım
18 Mar 2009
Ynt: erkeğin hası

Ağabey evvela mübarek ellerinden öperim bayram nedeniyle :) Saniyen şu yukarda yazdıkalrın için :) Salisen birşeylerde ben diyeyim:

Erkeğin cesaretlisi kadınında iffetlisi makbuldur vesselam.
 
Katılım
27 Mar 2006
Ynt: erkeğin hası

Hocam, sakal bıyık mevzuu dışında hepsinde haklısnız:)

Ayrıca pejmürde kardeşimde çok güzel söylemiş..
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Katılım
24 Eyl 2007
Ynt: erkeğin hası

mehmet baki' Alıntı:
soğuk su isteyen? :)
Muhterem Baki Hocam;
Siz ilk önce açık ince belli bardak da tek şekerli bir çay söyleyin lütfen.Tabi kıtlamanız varsa daha makbul ,siz sanırım şekerli çay içersiniz.Lafın beli kırılıacakdır :)
Has olan kadın erkeğin hasını sever.Erkeğin hası ana kucağında haslığı özüne çeker.Kadın eli değmiş erkek mertliğe geçer.
Hamuruna toprak serper,memesinden merhameti ,ağırlığı seçer.kadının hası veledine İlk önce " Allah" sonra "ana" dedirtir.Veledi anasına baktığında ilk ve son içi anasına titrer.kadının hası muallim olur ,mümessil eder....Erkek dediğin avradı namus olur,aş olur,han olur.Gül,Gülistan ,Gülşah olur.
mehmet baki' Alıntı:
6- erkeğin hası bıyık ve sakal izdivacı ile güzellik şahikasıdır. yani kemal.
Eski meric.net'de her ne kadar da bıyık konusunda sizinle tatlı tatırşam da erkek dediğin sakalı ve bıyığı ile güzeldir gözümüz de bu da itirafımız olsun.

Siz buyurun yazın şimdi.
 

mehmet baki

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Katılım
3 Ağu 2008
Ynt: erkeğin hası

PeJMüRDE' Alıntı:
Ağabey evvela mübarek ellerinden öperim bayram nedeniyle :) Saniyen şu yukarda yazdıkalrın için :)
estağfirullah.

PeJMüRDE' Alıntı:
Salisen birşeylerde ben diyeyim: Erkeğin cesaretlisi kadınında iffetlisi makbuldur vesselam.
eyvallah! :)

kardelen' Alıntı:
Hocam, sakal bıyık mevzuu dışında hepsinde haklısnız:)
sakal bıyık hususunda da haklıyım. :) siz bakmayın liberalizmin sakalı ve bıyığı tu kaka ilan etmesine. daha ölmedik! :)

evla' Alıntı:
Siz buyurun yazın şimdi.
efenim malum-ı aliniz olduğu üzre kadınlarımız anamız, bacımız, yaranımız, yoldaşımız ve dahi ömür törpümüzdür. törpü dediysek yanlış anlaşılmaya sivri taraflarımızı yumuşatmaya ve dahi hem kendimize ve hem çevremize asgari zarar vermemize namütenahi çapta yardım eden manasında. mamafih takdir edersiniz ki kadın dediğimiz mahluk bir acibtir. mesela gülmesi her ne kadar keyf verici ve dahi nazarı insanı zinde tutan bir mahiyet arz etse de ağlaması, şekvası, kızması ve hele hele susmaması insanın anasından doğduğuna pişman edecek kadar tehlikelidir. tabii burada ağlamak hususunda şahsi mülahazalarım birazcık farklı olduğu çün ufacık, miniminnacık bir şerh düşmek isterim: ağlayan kadınları seyr zevki yüksek bir sanat şahaseri olarak görmekteyim. şöyle ruhsarını doğru ayn'dan firak etmiş iki katre görende hele hele biraz da buğulu bir nazar ile ağlayan kadın görünce -ne hikmettir bilmem- benim de oturup onun ile ağlayasım gelir. maraz işte. :)

ayriyyeten analık ve kadınlık meselesinde daha evvel şahsi kanaatimi sitemizin ana sayfasında karalamıştım.

ahan da yazdım. :)
 
Katılım
12 Şub 2009
Ynt: erkeğin hası

Sakalla, bıyıkla erkeklik olsa keçilerler, kediler erkeklerin sultânı olurdu!
 

mehmet baki

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Katılım
3 Ağu 2008
Ynt: erkeğin hası

sakal bıyık hususunda bir kaç nükte:

- erkeğin alamet-i farikası bıyıktır.
- -afv buyurulsun lutfen- kıl cihetinden bolluk erkekte merhamet emaresidir. marifetname'de geçiyordu sanırım. kaldı ki bu, nas içinde kabul görmüş bir kanaattir.
- heybet ve vakar sebebidir. jilet reklamlarında hatunu yanında poz kesen erkeğin "feminen" tavırları nerede, sakal ve bıyık sahibinin "babayiğit" etvarı nerede? tabii burada delikanlılık ile babayiğitlik arasında bir fark gözetmek lazım.
- o beğenilmeyen kıl ve tüy taifesinin hayvanat aleminde dahi dişilik ve erkeklik için bir manası olduğunu sarf-ı nazar etmemek lazım. aslanın yelesinden tutun, dişisine kur yapan kuşların tüylerini göstermesine kadar...
- başörtüsünün yakışmadığı bir nisa henüz mevcut değildir. işte öyle de sakal ve bıyığın yakışmayacağı erkek dahi henüz doğmamıştır.
- aynı yaşta kız ve erkek veledi yanyana getirin ve burun ile üst dudak arasındaki sahaya nazar edin. aradaki amil fark genişliktir. (bir takım istisnai haller olabilir.) o genişlik volta atmak için değildir zahir.

ve saire...

sakalı ve bıyığı hakir görmeyin ey erenler. tercih etmemek ile hakir görmek arasındaki o pek ince çizgiye dikkat etmek lazımdır. acı biber yememeyi belli sebeblerden tercih etmemek kabul edilebilir bir vaziyetken acı biberin midenize rahatsızlık vermesinden ötürü acı biberi hakir görmek ve sevmiyorum demek doğru bir iş olmaz. son söz: bizim köyde iş bu nükteye "nezaket" diyorlar. bu arada bizim köyün erkekleri sakal ve bıyık izdivacını tesis etmiş babayiğitlerdir. tabii artık anlaşıldğı üzre sakal ve bıyık bir cihetten de nezaket emaresidir.

:)