eteklerdeki taşları dökmek...

hsulker

çok ince bir devetüyü fırçasıyla çizilenler...
Katılım
26 May 2008
hoşgeldin.

uzun zamandır kayıptın. iyi ki geldin. özlemiştik senden duyacaklarımızı. sabırla bekleyip eteklerinden ne gibi hikmetler döküleceğini kendi kendimize sorar olmuştuk...

dostumuzun yazdıkları bizi bir hayli şaşırttı. günlerce arkaplanda bekleyip avını kollayan bir insanın durumuna düşmesi de bizde bazı soru işaretleri bıraktı. isterdik ki, küserek ayrılacağına, karşılıklı bir anlayış içerisinde düşüncelerimizi paylaşabilirdik.fakat biliyorduk ki; insandaki gurup ve önyargılar böyle güzel hasletleri yapmaktan alıkoyabiliyor.

duymadığımız ve önyargılarla süslenmiş cümleleri okuyunca, insanın daha uzun bir yol katetmesi gerektiğini bir kez daha havsalamızda canlandı. bu sitedeki hangi insan, bir başkasını kobay olarak kullanabilir. dostumuzun uzun zamandır bu sitede yapmakta olduğu bir eylemi kendi dilince bir başkasına kara çalması düşündürücüdür. . elbette eleştiri olacak; elbette sevmediğimiz cümleler olacak, ama bunlara kızmadan sabırla, kimseyi karalamadan cevap verebilmektir hüner.

acaba dosttumuzun söylediklerini tasdik etseydik,şak şak alkışlasaydık, zafer neşideler düzseydik, en büyük ve en alleme sensin deseydik, dosttumuz bizden memnun kalacak, kaydadeğer olmayan tilcikleri tekrarlayacak mıydı elbette hayır. dosttumuz istiyor ki, kendi düşüncelerine gebe kalalım, ağzından çıkanı havari edasıyla kapalım . böyle bir itaatkarlığı daha önce kabul etmediğimi yazdıklarımla ortaya koymaya çalışmıştım.

önyargıyla örülmüş düşüncelerle bir adım yol alamazsın.bildiklerimiz biz de gurur kaynağı ve sabırsızlık yaratmamalı.bilgini takdirle karşılıyoruz. bu tilciklerin benim dünyayama seslenmediği aşikar. fakat yine de yazdıklarıne saygı göstermek gerektiğini de düşünüyorum.

dosttumuza acilen tavsiyemiz; diğer arkadaşların yazdıklarını sabırla okuması ve cevaplamasıdır. elinde kalemiyle, hata aramak yerine daha olumlu bir yaklaşım sergilemesidir. biliyoruz ki, bilgi insana hikmeti de öğretir.
 

Mahşer

 
Katılım
20 Nis 2008
Ynt: eteklerdeki taşları dökmek...

dedimki heralde yine bikaç kitap okudu bize bu değimin manasını anlatacak baktımki bir eleştri yazısı "kobay" kelimesini okuyunca eleştirilenin ben olduğuma iyice kanaat getirdim.
tebrik ederim ıkınma felsefik cümleleri kullanacağına şöyle akıcı yazsaydınya öncek yazılarınıda be adam :)
bu arada
ben etek giymiyorum...
taşlarımda fırsatımda yok
Katyn ormanlarından koyunlarını güdecek bi cubuk getirirdim sana ama o soğukta aklıma hiçmi hiç gelmedin.
bitek öğretmen bi arkadaşım var şu olayların patlak verdiği ücrabir şehirde onu andım derinden okadar.
 

hsulker

çok ince bir devetüyü fırçasıyla çizilenler...
Katılım
26 May 2008
Ynt: eteklerdeki taşları dökmek...

dostumuzun yazdıklarını okuyunca bir hayli şaşırdım. kendisinin çokçok önemli bir allem olduğunu daha önce altını çizerek göstermeye çalışmıştım. ama bu kerte kızacağını düşündüm desem yalan olurdu.

sinir katsayısının bu derece yükselmesindeki nedenlerin başında, ilk olma, önde bulunma ve herzaman önemli ve varım hudutlarını kotlayıp, kendisine olmayan fiiiller isnat etmiş olur muyuz? kanımca hayır. bilginin vermiş olduğu gurur ve hırsla hangi tarafa gideceğini bilmeyen dostum bizi hakir görüp olmayan kavramlarla örtüştürmeye çalışmaktadır. hatalı olduğunu şimdiden belirtmekte fayda var.

1. birkaç kitap okuyan bir insan değilim.

2. kimseyi kobay gibi kullanıp, ondan bilgi olarak çıkar sağlayan bir insan değilim.

3. bilginin gücünü kullanıp, kendi dışımdakilere baskı yapıp, benim yazdıklarımı merkeze koyun, benimseyin gibi bir zillet içine giren bir insan değilim.

4. bilmediğim bir şeyi hırs ve kibir olarak kullanmam.

5. sinir katsayısını yükseltip, çatlıyorum, patlıyorum gibi olumsuzluk içeren cümlere taraf olmam.

6. insanları bilgileriyle değil de insan oldukları için düşüncelerini bütün renkleriyle severim.

7. felsefenin nimetlerinden yararlanıpta; bir başkası felsefeyi kullandığı zaman ıkınma felsefe diye kimseyi nitelemem. insana yakışmayan bir tanımlama olduğu cümlenin yılışıklığından bellidir..

8. dostumuz, bilgisini hırs küpü yerine daha insancıl ve hoşgörü içerisinde sunması beklentimizdir.

9. ilkokul öğrencisinin bile rahatlıkla sökebileceği bir deyimi bu derece farklı algılayıp çözüme gitmekten sakınırum. deyimler sözcüğünü kullanmasını da ayrıca tavsiye ederiz...


burda ne yazarsak yazalım; bilgilerimizi hırs küpüne döndürmemek benim için bir tecrübedir. yıllar önce kulağımıza çalınan bir sözün bu argümanla örtüştüğünü de belirtmekte fayda görüyoruz.

"bu kadar cehalet ancak tahsil ile mümkündür"...
 

Mahşer

 
Katılım
20 Nis 2008
Ynt: eteklerdeki taşları dökmek...

Meramını adam gibi anlatmayı öğrettimya sana bu yeter :)
söylediklerin çok doğru velevki aynanın karşısındaysan ;)
 

hsulker

çok ince bir devetüyü fırçasıyla çizilenler...
Katılım
26 May 2008
Ynt: eteklerdeki taşları dökmek...

dostum bunları senin maceranı anlatmak için yazmıştım.tabikii sırları dökülmüş aynadan bunları anlamasını beklemekte iyimserlik olur.
 

hsulker

çok ince bir devetüyü fırçasıyla çizilenler...
Katılım
26 May 2008
Ynt: taşları dökmek...

daha sakin olalım. kelimelerimize sinir katsayılarımızı boşaltmadan, meramımızı daha anlaşılır ve hoşgörü çercevesinde sunalım. eteklerdeki taşları dökmek deyiminin eteklerindeki kısımını çıkarıyorum. yoksa karmaşaya önayak olmak istemem. çocukların bile sökebildiği bu deyim karşısında dostumuzun cuvallayıp kalmasına hiç de şaşırmadım. dışı cilalı için kof bilgiyi elimin tersiyle itiyorum.
 

Mahşer

 
Katılım
20 Nis 2008
Ynt: eteklerdeki taşları dökmek...

ne çuvalı ya.
arkadaş ben seninle eğleniyorum sadece ve seninde eğlenmen için bir iki cümle hakkı tanıdım ve lütfen sonver şu tespitlerine git kütüpane olurmu , sen felsefeyi çakma 68 kuşağının çevirileriyle okursun ortaya sorunsallar,tinsellikler tözler gibi mutant sözcükler çıkar.
benide sinirlerimle baş başa bırak
sabrımın sınırları global değil yada bop projesi sökmüyo orda
diyalog faciası ;)
 

hsulker

çok ince bir devetüyü fırçasıyla çizilenler...
Katılım
26 May 2008
Ynt: eteklerdeki taşları dökmek...

cehaletin sınırı olmaz. sabrıyın sonu olup olmadığını bilmem ama , bildiğin bir şey varsa buyur. öyle kabaday havasıyla şovmenlik yapman beni ne korkutur ne de yıldırır. yapacağımız bir şey varsa birlikte karar verelir. sen kimsin de kütüphane yolunu tavsiye ediyorsun.
 

Mahşer

 
Katılım
20 Nis 2008
Ynt: eteklerdeki taşları dökmek...

Hoop beni cehaletle suçlaya bilecek "kantar" yok sende sakın ha ???
özürdilerim seni bukadar muhatap aldığım için.
ben çok korktum senden sen çok kararlısın tüh yıldıramadım seni :D
bu diyaloğa son verelim olurmu bana bukadar eğlence yeter.