Evlilik

adlena

 
Katılım
6 Ara 2014
Fazlasıyla klişeleşmiş olan evlilik aşkı öldürür mü sorusundan yola çıkarak evliliğin edebiyat üzerinde ki olumsuz etkileri nelerdir diye sorsam tecrübe sahibi evli edebiyatçı arkadaşlar ne derler ?

İkinci bir soru da öğrencilik dönemlerinde ki edebiyat aşkının mesleki hayat içerisinde kullenişinin sebebi nedir nelerdir?
 

mehmet baki

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Katılım
3 Ağu 2008
Ynt: Evlilik

okur ile şair/muharrir arasındaki münasebet meselesi. ne evlilik ve ne başka bir şey eserin tadını bozmuyor zannımca. şairin/muharririn dünya ile tenasübü ve bununla rabıtalı tekamülü eserinde zahir olduğunda aynı tenasüb ve tekamülde olmayan yahut olamayan okur tarafından şairin/muharririn değiştiği, kalibresinin düştüğü yahut eser ortaya koyamaz olduğu dillendiriliyor ki yine zannımca asıl ve esas kıyılan şair/muharrir taifesi oluyor.

tabii bu meseleden evvel edebiyat, şiir, şair, sanat nedir? kişiyi yazdıran saikler nelerdir? felan fıstık gibi sualleri de sormak iktiza eder gibi. :)
 

Hikmet

Yalınayak.
Katılım
16 Eyl 2009
Ynt: Evlilik

Öyle üst perdeden bir yanıt olmayacak ama.
Yazmak adına çok bir şey yaptığım söylenemez, ona karşı olan tutarsizligim aynen devam ediyor. Okumaya gelince ise, önceden çok zevkle okuduğum eserlere evlendikten sonra "biraz fazla abartmis" diyip sıkıldığım zamanlar olmuştu. Şimdilerde ise okumaya az vakit ayirabildigimden, şu kitap neymis, bu yeni yazar kimmiş, herkes şundan bahsediyomus vs yerine, öz olan eserlere yöneldim.
Tabi bu sizin sorunuzun başka bir boyutu oldu galiba.
 

Mina

...
Katılım
5 Ağu 2018
Evliliğin edebiyat üzerindeki olumsuz etkisinden kastınız “akademik” manada ise zinhar doktora bitene kadar evlenmeyesüz!:)

Bir şeyler üretme,yazma,okuma manasında diyorsanız bunu evlilikle bir alakasının olduğunu düşünmüyorum.

Her şey gençken güzel sanırım zaman geçtikçe,hayat telaşesine düştükçe insanın birçok konudaki aşkı Şevki eskisi gibi kalmıyor ki...

Velhasılı kelam bekarlık sultanlıktır:)
 

Semender

❤️Adem'i Âdem yapan üç harf beş noktadır ❤️
Katılım
29 Tem 2018
Bence öncelikle evliliğin boyutuna bakılmalı bu konuda.Eğer hayat arkadaşınız da sizin kadar edebiyata sanata meraklı,üreten,sizle kahve eşliğinde edebî sohbetler edebilen,uzun yürüyüşlere çıkıp sizin bile inanamayacağız şekilde muhteşem yürüyüş muhabbetleri açabilen,sizden çok şey bilip mütevazı olabilen, sadece edebî anlamda değil diğer konularda da ufkunuzu açabilen, hayata veya farklı alanlara dâir dâima sizle istişâre eden , akademik anlamda ailenizin bile sizin hayallerinizi önemsemeyip,artık okuma iş bul çalış sigortan olsun,klasik şarkısını okuduğu zamanda ,senin gibi biri muhakkak kendini geliştirmeli ben gerekirse gece de çalışırım,her zaman arkandayım diyen ve en önemlisi bunu uygulayan,hissettiren,her sabah uyandığınızda onunla bir zamanlar rastlaştığınıza şükrettiren ve daha sayamayacağım nice özellikleri olan biriyse sırtınız yere gelmez Allah'ın izniyle.Bir de bakmışsınız hayallerinizi yaşıyorsunuz eşiniz sayesinde @Mina
 
Katılım
26 Nis 2007
İyi şiir emek ister; şiire gerçekten gereken emeği verdiğinizde oluşacak boşluk yüzünden dayak yiyebilirsiniz. Canınız acır; acı şiirinizi besler!
 

Mina

...
Katılım
5 Ağu 2018
edebiyata sanata meraklı,üreten,sizle kahve eşliğinde edebî sohbetler edebilen,uzun yürüyüşlere çıkıp sizin bile inanamayacağız şekilde muhteşem yürüyüş muhabbetleri açabilen,sizden çok şey bilip mütevazı olabilen, sadece edebî anlamda değil diğer konularda da ufkunuzu açabilen, hayata veya farklı alanlara dâir dâima sizle istişâre eden , akademik anlamda ailenizin bile sizin hayallerinizi önemsemeyip,artık okuma iş bul çalış sigortan olsun,klasik şarkısını okuduğu zamanda ,senin gibi biri muhakkak kendini geliştirmeli ben gerekirse gece de çalışırım,her zaman arkandayım diyen ve en önemlisi bunu uygulayan,hissettiren,her sabah uyandığınızda onunla bir zamanlar rastlaştığınıza şükrettiren [/QUOTE]

:)
Çok güzel ifade etmişssiniz...Allah karşınıza böyle bir insan çıkarsın inşallah Semender kardeşim:)
 

Semender

❤️Adem'i Âdem yapan üç harf beş noktadır ❤️
Katılım
29 Tem 2018
Amin ben bunun şükrünü yaşıyorumBana bu satırları yazdırandan Allah razı olsun Rabbimse nasip etsin @Mina kardeşim
 

Mina

...
Katılım
5 Ağu 2018
Amin ben bunun şükrünü yaşıyorumBana bu satırları yazdırandan Allah razı olsun Rabbimse nasip etsin @Mina kardeşim
Bense tam tersi edebiyata zerre merakı olmayan,kahveden nefret eden, hayattaki her şeye teknik gözle bakan, kitap gördüm mü kaçan , bilgisayar ve mause ile yaşayan ama sizin de bahsettiğiniz gibi akademik yolculuğumda sonuna kadar arkamda, her ay kitap siparişlerim için bana sonsuz limit sunan biri ile evli olmanın şükrünü yaşıyorum:) Akademik işler sorumluluğun az olduğu zaman daha kolay bahsetmek istediğim bu,bu manada sultanlık diyebilirim.
Yoksa hiçbir şeye mani değil:)
 
Son düzenleme:

Semender

❤️Adem'i Âdem yapan üç harf beş noktadır ❤️
Katılım
29 Tem 2018
Zıt kutuplar meselesi yaniOrtak noktalardan sadece biridir edebiyat olsa ballı lokma olur ama olmasa da başka noktalar bulunur önemli olan o noktalarda buluşabilmek @Mina
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Katılım
24 Eyl 2007
Evlilik sınırlarını şeklini tasarrufunu iki kişi tarafından belirlenen müstesna bir kurum.
Eğer aynı dert sahibi iseniz veyahut aynı derde dertlenebiliyorsanız.hiç bir sıkıntı yaşamayacağınız yer.diğer türlü
Yuva ya cennet bahçelerinden bir bahçe (Allah herkese nasib etsin)
Ya bir cehennem çukurundan bir çukur(Allah herkesi muhafaza eylesin)
 
Son düzenleme: