Günün sözü...

Gülsema

Divan Üyesi
Ynt: Günün sözü...

"Türk İslam medeniyeti ahlaka, feragate dayanan bir medeniyet. Gerçekleştirdiği değerler edebiyattan da, felsefeden de, ilimden de muazzez. Ben bu mazlum medeniyetin sesi olmak istiyorum. Korumak istediğim şaheser: insanin kendisi. Tarihine vecitle eğildiğim bu büyük, bu gerçek, bu mert insani Osmanlı yaratmış ve yaşat...mış. Kendini tanımak irfanın ilk merhalesi. Düşünenin görevi insanından kopan, tarihini unutan ve yolunu şaşıran aydınları irşada çalışmak: Kızmadan, usanmadan irşat. Gerçek sanat ayırmaz, birleştirir."

C.M
 

Gülsema

Divan Üyesi
Ynt: Günün sözü...

"Düşünce adamı bir zümrenin emir kulu değildir. Hiçbir merkezden talimat almaz. Bir partiye bağlı olmayabilir. Ama tarihe angajedir. Yani vatandaş olarak vazifeleri vardır: Belli savaşları kabul etmesi, belli tehlikeleri göze alması lazımdır. Bir devrin şuuru olmak zorundadır o. Başlıca vazifesi: Bütün hakikatleri yokl...amak, bütün yalanların maskesini yırtmak, kalabalığa doğruyu göstermek.

Bazen yangın kulesindeki nöbetçi olacaktır, bazen engine açılan geminin kılavuzu. Sokakta insanlar boğazlanırken, düşüncenin asaletine sığınarak elini kolunu bağlamak, düşünceye ihanettir
 

Gülsema

Divan Üyesi
Ynt: Günün sözü...

“Yunus Emre, 'Seni deli eden şey yine sendedir sende' diyordu. Şu muhakkak ki insanoğlunun çılgınlıklarının sebebi, tabiat ve eşyada değil, yine kendi içindedir.”
 

Gülsema

Divan Üyesi
Ynt: Günün sözü...

"Öyle bir ifade yaratmak istiyorum ki, Türk insanının uyuşan şuuruna bir alev mızrak gibi saplansın."

C.Meriç
 
Ynt: Günün sözü...

"mutluluğun ne zaman, nereden, nasıl geleceği belli olmaz; bu yüzden gözünüzü ve gönlünüzü her zaman açık tutunuz"
 

Gülsema

Divan Üyesi
Ynt: Günün sözü...

"Allah'a inanan insanın özgür olduğuna inanıyorum.İnsan boynuna zincir atan,takan eşyadan ve öteki insanlardan,insanın tanrılaştırdığı kişi ve eşyadan insanı ancak Allah kurtarır.Yani insanı ancak Allah özgür kılar.İNKAR TUTSAKLIK, İNANÇ ÖZGÜRLÜKTÜR."
Sezai Karakoç ( Diriliş neslinin Amentüsü )
 
Ynt: Günün sözü...

Sen konuşmaya tenezzül etmezsin suskun sanırlar, ve umursamaz. Bilmezler ki, bi konuşacak olsan yüzüne bakacak yüzleri kalmaz
 
Ynt: Günün sözü...

kardelen' Alıntı:
"Fazla ciddiye almayın bu hayatı ! Nasıl olsa içinden canlı çıkamayacaksınız"

Alıntı
:)

merhum necib fazıl bey'e atf edilen bir söz deyu işitmişliğim vakidir lakin doğruluğunu tetkik edemedim. kime ait olursa olsun esaslı bir söz.