Hangisi İslâm?

Katılım
30 Ocak 2010
#1
Birisi bana bildiklerini anlatsın, hakikî İslâm hangisi?
Ümmet paramparça. Yahut, Abdülhakim Arvasî Efendi Hazretlerinin ifade ettiği gibi, ümmet var mı acaba..
Herkesin kendine göre bi İslâm'ı var. Müslümanın düşmanlarını sıralıyorsak başta galiba başka Müslümanları eklemek gerekiyor! Herkes başkasının Müslümanlığını bid'atle dolu sayıyor(Öyle veya değil.). Birisi kalkıp sünnete bütünüyle riayet ederek namaz kılmaya kalkışınca, cübbesiyle sarığıyla namaza girişince diğer Müslümanlar hortlak görmüş gibi bakınıyor. Felaket bi durum.
Başımdan geçen bi vak'a: Kıyafetine baksan adam ehl-i sünnet dersin. Kitap okuduğum için geldi bana, "Sen bâtıl ehlisin." dedi. Hey Allah'ım..
Bi Müslüman'ın böyle paramparça bi devirde dinini bütün samimiyetiyle, safvetiyle yaşaması için ne yapması lazım? Bi sürü sapık fikir cereyanlarına karşı Müslüman nasıl kendini koruyacak, dinini hakikî manada yaşayacak? Dinini nasıl savunacak, nasıl dik duracak, nasıl birlik olunacak demeye korkuyorum; evvela kendisi yaşaması lazım. Nasıl olacak bu iş?
 
Katılım
24 Eyl 2007
#2
Ynt: Hangisi İslâm?

selamün aleyküm erenler...vallahi hepinizi çok özlemekle beraber ...işde konuyu görünce dayanamadım...müşteri gelmediği ve işim çıkmadığı sürece yazmak için uğraşacağım...ümmed-i muhammed cayır cayır yanıyor..bunun içinde kendimiz de varız...öyle böyle değil...gavs-i sani hazretleri buyuruyor ki gönülleri yapmaya geldik...hoşgeldiniz sefalar getirdiniz de biz işte gönlümüzün bozuk yanlarını yaralarını düzeltecek anlamı taşıdığını anladım...gördük ki ilk önce insan da mübarekler et parçası kalbi gönül haline getirecekmiş.ne yanlış ne doğru inanın artık kestiremiyorum.tek bildiğim şeriatdan kesinlikle zerre miktarı taviz verilmemesi gerektiği...şeriatı öğrenmek ...hadi bir şekilde şeriat hakkın da bilgi sahibi oluyorsun da hayatın da bire bir tatbik etmek...işte gönül de orada başlıyor.hangisi islam bilemem ama kıstas ve ölçü belli.Şahı nakşibend hazretleri buyurduğu kimse kimseye bakmayacak ilerde geride herkes kendi yoluna bakacak diyor.(tabi emin olun bu cümlelerle demiyor aklımda kalan sözler bu şekilde idi)...herkes birbirine yardım edecek velakin ilk önce şeriatı uyguluyarak ilk önce kendimize yardım edeceğiz diye düşünüyorum.ve vallahi kim ne derse desin...nasıl bakarsa baksın...kimsenin sözü umrumda değil....elimden geldiğince şeriatı öğrenmek için uğraşıyorum....velakin her babayiğidin hakkı değil.artık kesin eminim.boşuna demiyorlar.bu demirleblebi yut yuta bilirsen...
 
Katılım
30 Ocak 2010
#3
Ynt: Hangisi İslâm?

Ve aleykümselam.

evla' Alıntı:
ne yanlış ne doğru inanın artık kestiremiyorum.tek bildiğim şeriatdan kesinlikle zerre miktarı taviz verilmemesi gerektiği...şeriatı öğrenmek ...hadi bir şekilde şeriat hakkın da bilgi sahibi oluyorsun da hayatın da bire bir tatbik etmek...
Galiba çoğu kavram ucuzlamış. İnsanlar daha doğru dürüst namaz kılmayı öğrenmeden, hadi ondan da geçtim, kelîme-i tevhidi doğru telaffuz etmekten acizken nelerle nelerle uğraşıyor. Dün mektebe geldi, bugün üstâd olayım der hesabı.
Dediğiniz gibi, şeriatı öğrenmek ve tatbik etmek şart. Bi manada şeriatın kırbacına yatmak. Üstâd, şeriatsız hiçbir oluşa yer yok diyor.
Efendimizin hayatını bilmemek... Bolca şaşalayan, ne yapacağını bilmeyen günümüz insanının en büyük problerinden birisi bu bence. Karşılaştığımız bi durumda ne yapmamız gerektiğini bilmiyoruz, ölçü ne. Efendimizin hayatını elimizden geldiğince öğrenebilsek bu kadar düşmeyiz. Hayatı derken, muhtasar siyerlerle olmamalı. Ömer Tuğrul Efendi anlatıyor, bana soruyorlar Efendimizin hayatını hangi kitaptan okuyabilirim diye, diyor. Verdiği cevapsa şu: Sen önce Efendimizin hayatını tek kitapla öğreneceğin fikrini aklından çıkar!
Asım Köksal Hocaefendinin 18 ciltlik İslâm Tarihi'ni kim biliyor? 500 sayfalık siyerlerle öğrenileceği sanılıyor. Önemli olan, hayatın her safhasında Resûlullah nasıl davranmış, bu değil mi.
 
Katılım
24 Eyl 2007
#4
Ynt: Hangisi İslâm?

Bütün kavramların ırzına geçtik velakin pırlanta çamura düşse bile yine de pırlantadır...bizim halimiz odur ki çamurlu pırlantalar ile oyun oynamakdayız.insan oğlunun müthiş korkuları ve ölümü bilmesi ve dünyanın "gününü yaşa veya günününü gün"et kavramları günün hakkı ile yaşama ile nefsi ile yaşama ...vs herşeyi birbirine katmamızdan kaynaklanıyor.Aslında ölümden korkan insan oğlu emaneti yerine teslim etmeden ya Allah'da ölüyor ya da nefsinde ...nefis çok zalim hemi de çok kitaplarda yazılan çizilen zalimlikden bahsetmiyorum birebir hayatımıza da yaşadığımız zalimliklerimizden bahsediyorum...konu uzun konu derin konu bizi aşıyor...adımız hıdır elimizden geleni budur demekden başka bir halimiz yok şu günler de...(dağınık yazdım her zaman ki gibi darmadağınız )
 
Katılım
22 Kas 2006
#5
Ynt: Hangisi İslâm?

Selam.a.
herkese merhaba.

yazılanları, taşınılan ve taşan derdi görünce şehid Hasan El Benna'nın şu ruh halini anımsadım: "Allah bilir nice geceleri ümmetin dertlerine çareler aramak için geçirdik. Ve ümmetin hallerini tahlil etmek, dertlerini ortadan kaldırmak için ne kadar düşündük. Bu hallerin tesirinden bazen ağlama durumuna gelirdik."

El Benna'ya bunu söyleten, 1924 de hilafet kaldırılıp ümmet lidersiz bırakılıp, Batının kültürel ve sosyal insafına terkedilince düştüğümüz haldir.

Bizim ülkemizde sıkıntı biraz daha karışık. Cemaatler, kısmi din baronlarının gölgesi ve otoritesi bazı zamanlarda sünnet ve kitaptan öteye geçebiliyor. Sanki yaşadığımız İslam değilde, romantizm dairesinde dönüp duran, tütsü kokan bir uzakdoğu felsefesi.

ama benim hissiyatım şu ki, soğuk savaş dönemlerinden beridir suyun yönü ağır ağır bize dönmeye başladı.
ümmetin, namus ve özgürlüğünden çok şey kaybettiği aşikar. milyonlarca insanımız dünyasını değiştirdi.
guantanamoda, ebu graibde elimiz bağlandı. g20 lerde hizaya sokulduk. uluslarası tefecilerin kırbacını yedik durduk. sosyal yaşantımız ve alışkanlıklarımız zedelendi. vs vs vs ama bu din Allah'ın. Nurunu tamamlayacaktır.

güzel olacak inş.. Kuran ve Sünnet ile.
 
Katılım
12 Eyl 2012
#7
Ynt: Hangisi İslâm?

haddimiz olmadan söyleyecek olursak; bence en hakiki İslam sende başlar ve sende biter.... Amaç istikamet olmalı... ibadet ve tabiki ihlaslı ibadet... ömrümüzde ihlasımızı artırmak için verdiğimiz çaba bizi hakikate götüreceğinden müsterihim... Şeriat zahirde.... İhlas batında...
 
Katılım
24 Eyl 2007
#8
Ynt: Hangisi İslâm?

Huzeyfe' Alıntı:
Selam.a.
herkese merhaba.Bizim ülkemizde sıkıntı biraz daha karışık. Cemaatler, kısmi din baronlarının gölgesi ve otoritesi bazı zamanlarda sünnet ve kitaptan öteye geçebiliyor. Sanki yaşadığımız İslam değilde, romantizm dairesinde dönüp duran, tütsü kokan bir uzakdoğu felsefesi.güzel olacak inş.. Kuran ve Sünnet ile.
ve aleyküm selam can kardeş...Cemaatler mühimdir.Yabana atılmaya.Mürşid-i Kamilin eline yapış derim.(tabi nasib meselesi)Bazen sayfalar dolusu yazıyı öğrenmek ve en önemlisi hayata tatbik etmek her nefse kolay değil.Ah ah bir nazar-ı şerif koca bir kitabı ansiklopediyi bir nazar-ı şerif ile senin farkına bile varmadan bünyen de yerleşmesidir.Vakt-i zamanın da çok sohbeti olmuştu.Ebced hocanın ve ( kulakları cın cın cınlasın.Avuçları kaşınsın bizi bulmadan da geçmesin :) baki hocanın sohbeti olmuştu.Kırk satr mı? kırk sadr mı?...
hey gidi günler hey....
 

Giriş yap