Her işte bir hayır var mıdır?

Katılım
26 Nis 2007
Ynt: Her işte bir hayır var mıdır?

mehmet baki' Alıntı:
mevzuun Musa peygamber(a.s) ve Allah dostu Hızır(a.s) kıssası ile bir münasebeti yok mu?
Konunun Musa Peygamber (a.s.) kıssası ile ilgisi de yine bizim hayr bildiğimizde şer, şer bildiğimizde hayr bulunması noktasında odaklanmıyor mu?
 
Katılım
27 Eki 2007
Ynt: Her işte bir hayır var mıdır?

şimdi sizlere acizane bir hikayecik anlatacağım
hızır aleyhisselam musa efendimiz arasında geçen bir olay

şimdi aralarında geçen hikaye uzundur hepsini anlatıp sizleri yormuyacağım
sadece bir örnek vereceğim
hızır a.s bir çocuğu öldürüyor musa a.s hemen soruyor bunu niye öldürdün bizim hikayemiz de buna benziyor insan öldürmek kötüdür dimi
ama şunu unutmayalım kii biz devamını bilmiyoruz
hızır a.s açıklıyor onu ben öldürmeseydim çok kötü biri olucaktı ailesine etrafındakilere zararlı biri olucaktı tabiri caizse yılanın başı küçükken ezildi

burdan ben nefsim adına şu dersi çıkarıyorum biz hiçbir konu hakkında bu hayırlıdır ya da bu şerdir diyemeyiz tam olarak gerçeği bilemeyiz en iyisi mi kolayını yapalım her işin sonunda hayır olduğunu düşünelim ;)
 
Katılım
26 Nis 2007
Ynt: Her işte bir hayır var mıdır?

hamza kutluay' Alıntı:
şimdi sizlere acizane bir hikayecik anlatacağım
hızır aleyhisselam musa efendimiz arasında geçen bir olay
Kıssayı kaynağından okumak isteyenler için ;)

Musa ona dedi ki: "Doğru yol (rüşd) olarak sana öğretilenden bana öğretmen için sana tabi olabilir miyim?" (Kehf Suresi, 66)

Dedi ki: "Gerçekten sen, benimle birlikte olma sabrını göstermeye güç yetiremezsin." (Böyleyken) "Özünü kavramaya kuşatıcı olamadığın şeye nasıl sabredebilirsin?" (Kehf Suresi, 67-68)

(Musa:) "İnşaallah, beni sabreden (biri olarak) bulacaksın. Hiçbir işte sana karşı gelmeyeceğim" dedi. (Kehf Suresi, 69)

Dedi ki: "Eğer bana uyacak olursan, hiçbir şey hakkında bana soru sorma, ben sana öğütle-anlatıp söz edinceye kadar." (Kehf Suresi, 70)

Böylece ikisi yola koyuldu. Nitekim bir gemiye binince, o bunu (gemiyi) deliverdi. (Musa) Dedi ki: "İçindekilerini batırmak için mi onu deldin? Andolsun, sen şaşırtıcı bir iş yaptın." (Kehf Suresi, 71)

Dedi ki: "Gerçekten benimle birlikte olma sabrını göstermeye kesinlikle güç yetiremeyeceğini ben sana söylemedim mi?" (Musa:) "Beni, unuttuğumdan dolayı sorgulama ve bu işimden dolayı bana zorluk çıkarma" dedi. (Kehf Suresi, 72-73)

Böylece ikisi (yine) yola koyuldular. Nitekim bir çocukla karşılaştılar, o hemen tutup onu öldürüverdi. (Musa) Dedi ki: "Bir cana karşılık olmaksızın, tertemiz bir canı mı öldürdün? Andolsun, sen kötü bir iş yaptın." (Kehf Suresi, 74)

Dedi ki: "Gerçekte benimle birlikte olma sabrını göstermeye kesinlikle güç yetiremeyeceğini ben sana söylemedim mi?" (Musa:) "Bundan sonra sana bir şey soracak olursam, artık benimle arkadaşlık etme. Benden yana bir özre ulaşmış olursun" dedi. (Kehf Suresi, 75-76)

(Yine) Böylece ikisi yola koyuldu. Nihayet bir kasabaya gelip yemek istediler, fakat (kasaba halkı) onları konuklamaktan kaçındı. Onda (kasabada) yıkılmaya yüz tutmuş bir duvar buldular, hemen onu inşa etti. (Musa) Dedi ki: "Eğer isteseydin gerçekten buna karşılık bir ücret alabilirdin." (Kehf Suresi, 77)

Dedi ki: "İşte bu, benimle senin aranda ayrılma (zamanı)mız. Sana, üzerinde sabır göstermeye güç yetiremeyeceğin bir yorumu haber vereceğim. (Kehf Suresi, 78)

"Gemi, denizde çalışan yoksullarındı, onu kusurlu yapmak istedim, (çünkü) ilerilerinde, her gemiyi zorbalıkla ele geçiren bir kral vardı." (Kehf Suresi, 79)

"Çocuğa gelince, onun anne ve babası mü'min kimselerdi. Bundan dolayı, onun kendilerine azgınlık ve inkar zorunu kullanmasından endişe edip-korktuk. Böylece, onlara Rablerinin ondan temiz olmak bakımından daha hayırlısı, merhamet bakımından da daha yakın olanını vermesini diledik." (Kehf Suresi, 80-81)

"Duvar ise, şehirde iki öksüz çocuğundu, altında onlara ait bir define vardı; babaları salih biriydi. Rabbin diledi ki, onlar erginlik çağına erişsinler ve kendi definelerini çıkarsınlar; (bu,) Rabbinden bir rahmettir. Bunları ben, kendi işim (özel görüşüm) olarak yapmadım. İşte, senin sabır göstermeye güç yetiremediğin şeylerin yorumu." (Kehf Suresi, 82)Yine de burada verilen öğüdün insanlara her işte hayır bulunduğuna inanmasının gerekliliği olduğunu düşünmüyorum.. Daha ziyade itimada vurgu söz konusu gibi geliyor bana..
 

mehmet baki

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Katılım
3 Ağu 2008
Ynt: Her işte bir hayır var mıdır?

ferahsan' Alıntı:
Yine de burada verilen öğüdün insanlara her işte hayır bulunduğuna inanmasının gerekliliği olduğunu düşünmüyorum.. Daha ziyade itimada vurgu söz konusu gibi geliyor bana..
her işte hayır yoksa ne var?
 
Katılım
27 Eki 2007
Ynt: Her işte bir hayır var mıdır?

''her işte hayır yoksa ne var?''

biz hiç bir işin sonunda hayır mı şer mi olduğunu bilemeyiz !!!!
ama katılıyorum her işin sonunda hayır var gibi düşünmenin bize zararı olmaz aksine Yaratana teslimiyet vardır doğrudur da

ayrıca çağrıdır!!!! artık biri noktayı koysun bu konuya lütfenn
 
Katılım
29 Şub 2008
Ynt: Her işte bir hayır var mıdır?

İlahi ente maksudi ve rızake matlubi
İlahi maksadım sensin ve senin rızandır.
Senin hikmetinden sual olunmaz. Bizim maksadımız olayların hikmetini anlamak değildir. Kul kendisine emredileni yapmakla yükümlüdür.
Fakat biliyoruz ki her şey zıttıyla kaimdir. Hayır varsa şer de vardır çünkü bu dünya imtihan dünyasıdır.
Niyet hayır akıbet hayır demişler. Her şeyden önce niyetleri kontrol etmeli değil mi..
 
Katılım
26 Nis 2007
Ynt: Her işte bir hayır var mıdır?

mehmet baki' Alıntı:
her işte hayır yoksa ne var?
:)
Her işte illaki birşey bulunması gerekli midir?

Ben "her işte bir hayır vardır" cümlesinin bir teselli kaynağı olduğunu düşünüyorum. Tevekkülün farklı şekilde ifade ediliş biçimi de diyebiliriz tabiki buna. "el-mü'minü beyne'l-havf ve'r-reca" (mü'min korku ile ümit arasındadır) hadisinin mü'minler üzerindeki yansımasıdır şeklinde de düşünülebilir. Zira biz içerisine düştüğümüz olumsuz durumlara izah getiremediğimizde bu cümleyi kullanır ve ye'se düşmekten kendimizi kurtararak O'na tevekkül ederiz.. Yani bu cümle bir anlamda mü'minin hayat anlayışından almıştır kaynağını: Ümitsizliğe düşmemek.. Zira biz inananların Dünya'da da ahirette de kurtuluşa erenler olacağına, mahzun edilmeyeceklerine inanmışızdır:

Dedik ki: Hepiniz cennetten inin! Eğer benden size bir hidayet gelir de her kim hidayetime tabi olursa onlar için herhangi bir korku yoktur ve onlar üzüntü çekmezler. (Bakara 2/38)

Henüz cennetten indirilirken bildirilen bu kurtuluş vaadinin idrakine varan inananlar da karşılaştıkları imtihanların ve sıkıntıların sonucunda acizliklerini onaylamışlardır bu cümleyle.. Ama bu demek değildir ki her işte hayır vardır.. Hayır da olabilir şer de.. Hatta en şerli işin içinde bir hayır, en hayırlı işin içerisinde de bir şer bulunabilir. Bunun mümkünat dahilinde olması gibi tersi de mümkündür. Nitekim hikmet sahibi olan O'dur.. Acizane fikirlerim..

hamza kutluay' Alıntı:
ayrıca çağrıdır!!!! artık biri noktayı koysun bu konuya lütfenn
Burada tartıştığımız konulara bir nokta koyulabileceğini düşünmüyorum. Aslında bana göre amaç da o değil. Zira her insan farklı düşünür, bir diğerine katılır ya da itiraz eder. Bununla yapmaya çalıştığımız ise olaylara başka bir ufuktan bakmayı başarabilmektir. Belki tartıştıklarımızın sonucunda bir yere varamayabiliriz ancak eğer ki boş konuşmuyorsak emin olun çok şey öğrenmişizdir.. Hatta bazen kendi kendimize bildiğimizi ve fakat farketmediğimizi bildiririz ;) En azından ben böyle olduğuna inanıyorum..
 

mehmet baki

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Katılım
3 Ağu 2008
Ynt: Her işte bir hayır var mıdır?

esselam;

ferahsan' Alıntı:
Her işte illaki birşey bulunması gerekli midir?
teselli noktasında elhak doğrusun..
amma...
her işte sebeb ve netice itibari ile sadece bir şey değil çok şey bulunması lazım değil midir?

her işde hayır yoktur çün ki asli itibari her iş hayırdır ve fakat netice itibari ile hayr ve şerr mefhumlarını iyi yahut kötü olarak idrak etme hatasına düştüğümüzden midir veya "her işte hayır vardır" hükmünü zamanın kefesinde tartığımız için midir bilemiyorum bu meselede bir noktayı atlıyoruz galiba. nedir o? ahenk!

bir sual:

siyah olan bir şey beyaz da olabilir mi? mümkün müdür böyle bir şey? el cevab değildir! amma gri diye bir renkte var değil mi? işte baştaki cümle yani "her işte bir hayır vardır" cümlesi bizim için gri olan alana işaret ediyor. zira nakıs ve muhtaç beşer meselelerin künhüne vakıf olamaz ve meseleleri kıymetlendirirken yahut derecelendirirken teshir kabiliyeti mahdut aletler ile iş görür. hızır ve musa kıssası her şeyi hakkı ile bilenin yalınız Allah olduğunu beyan eder.

siyah yahut beyaz mefhumları bizim nazarımızda vardır asli itibari ile her ikiside aynıdır. hoca nasreddine sormuşlar: "kuyu nedir?" hoca cevab vermiş: "tersinden minaredir!". muhyiddini arabi hazretleri "zıtlar birbirine o kadar yakındır ki bir birleşseler ayrılamazlar" buyurmuştur. bu iki misali şöyle de anlayabiliriz galiba; hoca nasreddin neticeye, muhyiddini arabi asliyete nazar etmiştir. beşer nazarını ne çapta keskinleştirirse grinin içindeki beyazı yahut siyahı görmeye başlar ve neticede sadece tek bir renge nazar eder. işte bu da fıtratdır. "doğan her çocuk islam fıtratı üzre yaratılır" hükmünü hatırlayalım. beşerin ahengini, fıtratındaki muhtaçlık ve cihazatındaki kusur sebebi ile zıtların arasında var olmasında aramak lazım. ahenk bu zıtlara nazar edecek çapa ermek demektir. bukalemunun ağacın yaprağı ile aynı rengi alması ahenk değil intibaktır. ahenkli olan bukalemunun intibakıdır. cemad, nebad ve hayvanad içinde bulundukları muhite intibak edecek cihazlar ile yaratılmışken beşer muhiti teshir davası ile muvazzaf kılınmış amma intibak meselesi iradeye bırakılmıştır.

beşerin ahengi intibak ile değil irtifa ile olur. mesele ebemkuşağının yarım yahut tam daire olduğunu iddia etmek değil daha üst bir menzilden onun bir hayal olduğunu idrak etmektir.

baştaki suale avdet edecek olursak :) her işte hayır vardır amma her işin hayır olduğunu idrak şartı ile. diğer türlü hem beyaz hem siyah bir alanda tih çölündeki yahudi hesabı başıboş dolaşırız. Allah muhafaza...her işte hayır vardır sözü zannımca intibak etmeyenlerin sözüdür...

baki selamlar...
 
Katılım
26 Nis 2007
Ynt: Her işte bir hayır var mıdır?

mehmet baki' Alıntı:
siyah olan bir şey beyaz da olabilir mi? mümkün müdür böyle bir şey? el cevab değildir! amma gri diye bir renkte var değil mi? işte baştaki cümle yani "her işte bir hayır vardır" cümlesi bizim için gri olan alana işaret ediyor.
Ben grinin varlığını inkar etmiyorum ama diyorum ki herşey gri değildir ;) Siz sanki gri olan alana işaret etmemişsiniz de siyah ve beyaza haksızlık etmişsiniz :)
 
Katılım
27 Eki 2007
Ynt: Her işte bir hayır var mıdır?

sizin dediğinizden anladığım kadarıyla
her işte bir hayır vardır sözü temenniden öteye geçmez

şöyle farklı bir bakış açısı getirip konuyu biraz daha farklı bir zemine taşıyıcam
belki de bu dünya için şer olan bir şey hayırdır peki bu duruma ne dersiniz??

mesela felçli bir insanın (sonradan felç olan)bütün günahlarının dünyada eriyip cennete erişmesi
 
Katılım
26 Nis 2007
Ynt: Her işte bir hayır var mıdır?

Kendi adıma hayr ve şer kavramlarını hiçbir zaman dünya ile sınırlı tutmadım zaten..
 
Katılım
27 Eki 2007
Ynt: Her işte bir hayır var mıdır?

ferahsan' Alıntı:
Kendi adıma hayr ve şer kavramlarını hiçbir zaman dünya ile sınırlı tutmadım zaten..
ortak nokta bulmamıza sevindim sonundaa ;)
 
Katılım
26 Nis 2007
Ynt: Her işte bir hayır var mıdır?

:)
Üzgünüm ama burada da ayrıldığımız bir nokta var zira ben insanın felçli olmasına bakıp dünya için de olsa şer demem ;)
 
Katılım
27 Eki 2007
Ynt: Her işte bir hayır var mıdır?

zıt kutuplar aslında birbirine bir o kadar da yakındır
hayır ve şer
doğru ve yanlış
iyi ve kötü

;D
 
Katılım
26 Kas 2008
Ynt: Her işte bir hayır var mıdır?

hayır ve şer sahibi Allahım

Hakkımızda hayırlısını nasip et,
zira o hal bizim için hayırsızsa onu hayırlı eyleyıp bize nasip et
(amin)
 

sayih

 
Katılım
29 Ağu 2007
Ynt: Her işte bir hayır var mıdır?

Bugünkü karışıklığın hayrı ne olaki???
 

nevakar

 
Katılım
13 Nis 2008
Ynt: Her işte bir hayır var mıdır?
Çok istediğim bir şey olmadı bu yaz. Çevremdekiler Her şeyde bir hayır vardır dediler. Ama bir değil iki değil... İster istemez içimden söylenmeye başladım . Allah affetsin. Ben de o günlerde çokça duyduğum bu söz üzerine düşündüm. Tabi Bakara Suresi geldi aklıma. Bakara suresinde 'Sizin şer bildiklerinizde hayır vardır' şeklinde bir ifade var.Sanırım bu sözün yaygınlaşmasının sebebi bu.

Diyorum ya bazen tehlikeli olabiliyor bu söz.
 

nevakar

 
Katılım
13 Nis 2008
Ynt: Her işte bir hayır var mıdır?

Her şeyde hayır vardır diyenlere kafa atasın geldi mi senin hiç?Benim o ruh haliyle geldi. :D
Sadaece iman yönünden bir tehlike değil analayacağınız.
Neyse her işte bir hayır vardır. ;)
 
Katılım
19 Ağu 2007
Ynt: Her işte bir hayır var mıdır?

Ah o hayrı her işin başında görebilsek demek geliyor içimden ama imtihanın sırrı nereye gidecek o zaman..


Her işte bir hayır vardır... Görmesini bilene, sabredebilene..