makaleler

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Katılım
24 Eyl 2007
Ynt: makaleler

http://yenisafak.com.tr/Yazarlar/?i=25533&y=DucaneCundioglu

1 Ocak 2011...

Kafamla gövdemi bitiştirmek için çırpınıyorum.

21. asır. Çağdaş bilim... çağdaş sanat... çağdaş yaşam...

Anlamaya, kavramaya, özümsemeye çalışıyorum. Özümsemeye, yani düşünmenin hakkını vermeye...
İşte burada tıkanıyorum.Özümsemek zorundamıyız bu çağdaşı ?düşünmemin hakkını verememek de üstümüze yok.ama zamanla ilgili sıkıntımız da ki zaman bize mi ait işte orası muamma?
 

mehmet baki

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Katılım
3 Ağu 2008
"Ehl-i Sünnet kaynaklarında Muaviye’ye zalim, bâğî (meşru devlet başkanına isyan eden) ve fâsık diyen Sünni âlimler vardır. Ben ise yalnızca şunu söyledim: “Muâviye’yi sevmem, ama ona sövmem”.

Bu konuda sağlam kaynaklara dayalı çok şey yazabilirim, ama ümmetin birliğe ekmek ve su kadar muhtaç oldukları bir zamanda bu konuyu uzatmak istemem, aklı az, vicdanı arızalı adamlar bana çamur atmasalar bu kadarını bile yazmaya elim varmaz.

Buhari ve Müslim dâhil sahih hadis kitaplarında yer alan “Peygamberimiz’in (s.a.) ahiretteki havuzu” ile ilgili hadiste, bazı kimselerin havuza gelmelerine engel oluyorlar, Peygamberimiz “Ya Rabbi bunlar benim ashabım!” deyince kendisine şu cevap veriliyor: “Senden sonra ne olmayacak şeyler yaptıklarını sen bilmiyorsun!”.

Muaviye’nin ve Hz. Hasan’a söz verdiği halde cayıp saltanata getirdiği oğlu Yezid’in, Peygamberimiz’in sevgilisi Ehl-i Beyt’e yaptıklarını bilenler bu ikiliyi sevmezlerse “ashabı sevmemekle ve onlara dil uzatmakla” itham edilemezler. Benim Ehl-i Beyt’e ve ashaba saygım ve sevgim tartışma götürmez, ashap hakkındaki övücü sözlerin istisnaları olabileceğini yukarıdaki hadis de gösteriyor. Tekrar edeyim: Ben Hz. Ali’yi, Hz. Talha’yı, Hz. Zübeyr’i, Hz. Aişe’yi, Muhacir ve Ensar bütün ashabı seviyorum; haksız suçlama ve bahanelerle ona savaş açan, yıllarca söven ve sövdüren şahsı sevmiyorum. "


bu laflar kime ait? hocaların hocası(!) hayreddin karamana. bu hocaların hocasının hocası kim acaba?! sevmezmiş ama sövmezmiş güya. havuzun başına gelinmesine engel olunanlardan bahsederek hz.muaviye'yi (r.a) o muameleye tabii kalanlar arasında göstermekte ne oluyor? canına yandığımın yerinde işine gelince hadislere müracaat et -ki tahrif ederek oluyor bu da- işine gelmeyince hadise zayıf de "yok şurası mütevatir" değil diye konuş. Allah'tan kork hayreddin karaman! hadis-i şerifi doğru naklet. kırptığın kısımları da yaz. yaz ki -zımnen- neyi kasd ettiğin belli olsun. cesur ol! "daha çok şey yazarım ama yazmıyorum" diyerek aba altından soba gösterme! hadisin kırpılan kısmındaki havzın başından yüzgeri ettirilenler dinden dönenler mi değil mi onu söyle? behey iftiracı, yalancı. hem öyle yalancı, öyle sinsi ki mezkur hadisi keserek aktarması bir yalan, "muaviyeyi sevmem ama ona sövmem" dedikten sonra birlik dirlik deyip havuzun başından yüzgeri edilenlerin arasına hz. muaviye'yi (r.a) isim dahi zikretmeden dahil etmesi bir yalan. bu uslub sinsi uslub... kendisine kaçacak delik bırakmak için kurgulanmış uslub. her seferinde aynı şey: "ben demiyorum, diyenler var. ben diyenlerin dediklerini naklediyorum"

aklı az, vicdanı az diyor kendisine -güya- çamur atanlara. behey akıl ve vicdandan mahrum! "çamur atmasalar bu kadarını bile yazmaya elim varmaz" demekle kasdının ne olduğu naklettiğin hadisin kırptığın devamından malum. bre kitab yüklü mahluk! bre yürüyen kütübhane! akıl ve vicdan sahibi olmuş olsan şu lafları edebilir miydin? o yüklendiğin kitablardan insaf ve vicdan nedir öğrenemedin mi? sen şimdi hz. muaviye'ye (r.a.) sövmemiş oldun değil mi? ama doğru -aklınca- sövmedin -haşa- zımnen cehenneme soktun zaten! yazıklar olsun!

devlet reisi "güncelleme" desin, danışmanı olan güya hocaların hocası sahabeye sövsün, vaktinde içişlerinin başına getirileni "peygamber -haşa- kibir yapmıştı ama biz yapmayacağız" desin, bir başkası "bakara makara" desin, diyanet mutezileden geçilmesin, ilahiyatçı ayeti atalım desin, diğer ilahiyatçı islam ötekileştirir desin, bir diğeri kader yok desin, biri cart desin öbürü curt desin.... nedir bu kepazelik ayol?!! çıkın ve adam gibi ben mutezileyim, ben şiayım, ben mezhepsizim, ben şuyum, ben buyum deyin! ehl-i sünnetim deyipte ehl-i sünnetin yoluna diken serpmekte ne oluyor?! müslümanların itikadı ile oynamak cüretini nasıl gösterebiliyor bu densizler?! bunlara kim yol veriyor?! bu vicdan ve insaf fukarasına yeni şafakta nasıl senelerdir yazı yazdırılıyor?! düşünce özgürlüğüyse şayet alınız bir muhalifi bünyenize de samimiyetinizi görelim?! devlet reisine "gık" demenin yasak olduğu ama sahabeye sövmenin düşünce özgürlüğü, ilim diye yaftalandığı bir mahfil midir yeni şafak? yeni şafak'ın mukaddesaddan anladığı nedir acaba? "ehl-i sünnet itidalli olmaktır" diyen ismail kılıçarslan ne diyecek acaba? ya yusuf kaplan, ömer lekesiz, hasan öztürk, salih tuna, kemal öztürk ve diğerleri. hz. muaviye (r.a.) meselesi turnosol kağıdı hükmündedir. bakalım yeni şafakta kimler ses çıkaracak.

bu yazı yeni şafakı yakar! orada yazıp ses etmeyenleri de yakar! hayır cehennemi kasd etmiyorum. açık ve net diyorum gayretullaha dokunana dokunmayanlar belaya müptela olur. ama er ama geç.

vesselam!
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Katılım
24 Eyl 2007
Ayrık otu gibiler bitmediler bir türlü.resi cumhurun "yenileme"(girişimi kimsenin unutmaması gerekir) çalışmasının başka versiyonları.Lağım ağızlılar gül kokusundan ne anlarlar.