Mektûbunuz var :)

Katılım
20 Haz 2018
#1
Mektûb yazmak veya bir zarfı açmak kadar kalbi titreten hiçbir şey yoktur sanırım.(Aşk hârîç:) )
Ben de sürekli "öyle bir çağda yaşıyoruz ki bir mektup yazanimiz bile yok " diye sitem edenlerdenim.

Edebiyat dünyasında yaşayıp yaşlanmayanlardan günümüze ,günümüz insanına da hitâp eden onca mektûb var.Ahmed Ârif 'in Leylasina ,Nazım Hikmet in Pirayesin e , Zarifoğlu nun bizzat tüm insanlığı muhattap alarak yazdığı mektuplar...A.Hamdi Tanpınar , Ümit Yasar Oğuzcan ve nicesinden bizlere mektup var.

Bismillah diyip ilk mektûbu Zarifoglu ' ndan getirdim sizlere....
 
Katılım
20 Haz 2018
#2
Bana soruyorsun şu resimdekiler kim, diye.
Emin ol kim olduklarını çıkaramadım. Görünüşe bakılırsa mutlular. Fakat insanlara tavsiyem şudur ki, nasıl “zenginin parası, parasızın çenesini yorarsa”, başkalarının mutlu görünümü, insanı kendi mutlu olma imkanını, kabiliyetini görmekten alıkoymamalı. Filmler, resimler birer hayaldir. Başka insanların dış görünümleri de bizi aldatmasın. İnsan kendi mutlu olma imkanını görebilmeli. Mutluluksa filmlerin, romanların içinde değil, kendi yaşadığımız basit hayatın içindedir. Ve önemli olan yaşanılan “an”dır. Onu ibadet, sabır, anlayış, tevazu ve merhamet ile anlamlı hale getirmek mutluluğun ta kendisidir. Yoksa deniz kenarında fotoğrafçılar tarafından düzenlenmiş bir mutluluk tablosu sahtedir ve bazı saf kimselerin duygularını istismar etmekten başka bir şey ifade etmez.

Mektuplar, Cahit ZarifoğLu
 
Katılım
20 Haz 2018
#3
Birbirimizle ne kadar geniş mesafeler vaad ederek tanışırız ve nasıl birbirimizin zindanı oluruz.Kainatta her şey insana musallat fakat en büyük düşmanımız yine insan.Yazik ki insanın ufku insan...

-Şimdi dedim ne yapacaksınız ? İstikbâl hakkında bir projemiz var mı ?
- Mümkün olduğu kadar kendim kalmak ,az değişmek , mağlûp olmamak .Yani hayatın kendisine.Bu kadar kalabalığı kendinde taşımanın , sonra da tek bir insan olarak kalmanın güçlüğü.

A.Hamdi Tanpınar
 
Katılım
20 Haz 2018
#4
VEZİR EMÎR PERVÂNE'YE :

Ziyaret yer yakınlığıyla değildir;
Bir-birini dolaşmak gönüllerin yakınlığıyla olur.
Şâir demiştir ki:
Ülkesinin yakınlığından bir faydam olmaz
Gönüller bir-birine yakın olmadıkça...
Yine demiştir ki:
Selâm olsun yanımda bulunmadığı halde yanımda bulunana benimle olana!
Pervâne Bik 'in yaptığı hayırları sürekli duyuyoruz; bütün halkına âfet yollarını kapayıp hele muhtaçlara sadaka vererek yaptığı iyilikleri işitiyoruz. Bu duâcının isteği; hayırlarınızın faydası çok yerlere müstehak olanlara harcanmasıdır. Yüce himmetinize lâyık olan da budur. Kimin soyu büyükse ona büyük yüce sözler söylemek gerek. Böylece de hayır tohumlarınız en hayırlı tarlalara ekilmeli ki şaşılacak meyveler versin.
Ulular ulusu Allah'tan en fazla çekinen en fazla korkan Hakk'ı ârif olan gaybın emîni zamânın Cüneyd'i Allah velîsi Hüsâmeddin'in (Allah bereketini dâimî etsin) masraflarına giderine karşılık yardımda bulunursanız geçmişteki lûtuflarınıza katılır bu da. «Hayırların kabul edilmesinin belirtisi tekrar hayırlarda bulunmaktır.» Bu sözleri her şeyi inceleyen keskin görüşlü gönlünüz Allah onu ışıklandırsın her şey nasılsa öylece göstersin ona; ihsan eder bağışı esirgemezseniz; çünkü yardım çağıdır acımak zamanı .«Âlemlerin Rabb'i istemedikçe isteyemez onlar». «O'dur takvâ ehli mağrifet ehli». Ebedî olarak ihsân ıssı olun. (Mektup No:79 s.119120)

Mevlânâ /Mektûbat
 
Katılım
28 Ara 2007
#6
Katılım
20 Haz 2018
#7
kıyamet filminde ilkokul öğrencilerine 50 yıl sonrası için mektup yazdırıyorlardı.Bizde mi yazsak acaba 50 olmasında 10 yıl sonrasına mesela.
Gönderen:Enes Bey
Gönderilen: 10 yıl sonraki halim
Adres.www.edebiyatturkiye.com/divan/mektubunuz-var.2921/#post-44101
içerik:yazılıyor :)

İlk mektubu sizden mi alsak ne :)Güzel fikir:)
Yanılmıyorsam dil-şâd isimli üyenin alıntı yazılarda buna benzer bir paylaşımı vardı.2070 ten mektup diye.
 
Katılım
28 Ara 2007
#8
Olur yazarım tabi ama konuyu siz açtınız madem 10 yıl sonra ki size yazayım ama 10 yıl sonra okuyacağınıza söz verirseniz :D
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Katılım
20 Haz 2018
#10
"Ey insan evladı!İşlerinizi bitiriniz.Doğada yarım kalmış iş yoktur. Kuş, yuvasını yarım bırakmaz,biriktirir.Köpekler sürüyü toplamadan dönmez...Güneş bir gün bile işini aksatmaz;bu yandan doğar,şu yandan batar.Güneş bir tek gün doğmayıverse,'bugün uyuyayım 'dese ne olur?

***

"İnsan insanın kurduymuş; daha da ötesi, insan insanın utanç kaynağıdır. İnsanın insana ettiğini hiç bir canlı ötekine etmedi."

"Annem, 'Akıllar pazara çıkarılmış, sonuçta herkes kendi aklını beğenip satın almış' derdi. İnsanlık da öyle, toprağa saplanmış saban gibi, dört elle yapışıp kalıyor kendi ürettiği fikre..."

Üstün Dökmen / Mektup
 
Katılım
20 Haz 2018
#11
"Çokça ve büyük üzüntüler yaşadınız, geçip gitti hepsi. Ama bu geçip gidişin de sizin için zor olduğunu, canınızı sıktığını söylüyorsunuz. Fakat, lütfen, bir düşünün, bu büyük üzüntüler daha ziyade orta yerinizden geçip gitmediler mi? İçinizde birçok şey dönüşüme uğramadı mı, üzgün olduğunuz zamanlarda bir yerde, varlığınızın bir yerinde değişim geçirmediniz mi?"

Rilke
 

Giriş yap