Nedir Bu Mitoloji?

  • Konbuyu başlatan SERTER
  • Başlangıç tarihi
S

SERTER

Ynt: Nedir Bu Mitoloji?

Hah bana böle rasyonel cevaplar verin
keşke cevaplar farklı farklı üyelerden de gelebilseydi
ferahsanın intiharı engellenmiş olurdu

cebimde cevabı olmayan bir soruyu asla sormam
;)
 
S

SERTER

Ynt: Nedir Bu Mitoloji?

nediyimki gülücüğüm
kendini denize atan okadar tatlı su balığı varki
Tasavvuf ve fıkıh ayrımı yapamadan din üstüne ahkam kesen muhteremler gibi
 
Katılım
26 Nis 2007
Ynt: Nedir Bu Mitoloji?

Bir türlü fırsat bulup yazamadım: Söylediklerimden miraç mittir sonucu çıkmasın! O konu uzmanının..
 

Hikmet

Yalınayak.
Katılım
16 Eyl 2009
Çoğu yabancı modern filmi sırf mitoloji bilmediğim için tam olarak anlamlandıramadığımı farkettim. Eğer okumam gerekirse nereden başlamalıyım? Okumam gerekir mi?

Yani bunları yazmışım FİLM | The Killing of a Sacred Deer (2017)

Bu ablamız döktürmüş

Durum vahim.
 

Dilhun

 
Katılım
20 Haz 2018
Yunan mitolojisine göre insanlar dört bacak ve iki yüzü olan bir kafa ile yaratılmıştır Güçlerinden korkan Zeus onları ikiye ayırır ve onları hayatları boyunca diğer yarılarını aramaya mahkum eder Diğer yarını bulduğunda "Aşk" sizi birlikte tutar birbirinizi tamamlarsınız.

Yukarıdaki izâhın İbrahim Tenekeci kelâmıyla özeti: Yaramız varsa yarımız başka yerdedir demektir.
 

Dilhun

 
Katılım
20 Haz 2018
Pyramus ile Thisbe

Aşıktır birbirlerine Pyramus ile Thisbe ama aileleri razı değildir bu işe. Kaçmaya karar verirler gece yarısı her zaman ki dut ağacının altında buluşacaklardır. Thisbe erken gelir ve beklemeye başlar o sıra avını yeni yemiş bir aslan yaklaşır oraya korkan kız kaçarken harmanisini düşürür. Düşen bez parçası aslanın ilgisini çeker ve onu parçalar bu sırada avının kanları bulaşır ona. Pyramus geldiğinde parçalanmış ve kanlı harmaniyi görür vaktinde yetişip sevgilisini kurtaramadığı için kılıcını çekerek göğsüne saplar fışkıran kanlar kızıla boyar bembeyaz dutları. Korkusu geçen Thisbe geri dönünce cansız bedenini bulur Pyramusun dayanamaz kılıcı alarak kendine saplar ve onun da kanı dutlara fışkırarak karışır sevgilisininkine. Derler ki bu aşkı anımsatmak için artık kızıla boyalıdır vaktiyle bembeyaz olan dutlar. Beyaz dutlar ise kavuşabilmiş sevgilileri kutsamaktadır hala.
 

Dilhun

 
Katılım
20 Haz 2018
Mitoloji , inanış demektir ya inanç da din demek değil midir? Geçmişin inancına mitoloji diyoruz.Belki de gün gelecek bizim de inancımıza,dinimize mitoloji diyenler olacak.