Okunan Kitaplar ve Değerlendirilmesi

Katılım
30 Ocak 2010
#61
Ynt: Okunan Kitaplar ve Değerlendirilmesi

İngiliz Casusunun İtirafları.
Daha bugün aldım. Hayretler içinde, ve maalesef "imrenerek" okuyorum. Biz böyle narkozlanmış uyuşturulmuş aval aval otururken uyuklarken adamların nasıl çalıştıklarını okudukça, azimlerini gayretlerini gördükçe kendimden utandım.
Okuyanlar çoktur ama okumayanlar lütfen alsınlar okusunlar. İnce bi kitap, bir iki lira bişey. Hatta istekli görünürseniz adamlar bedavaya verir. (Hakikat Kitabevi Yayınları istekli olanlara her zaman bedavaya veriyor kitaplarını, tüyo olsun. ;) )
 

Hikmet

Terliklerimle...
Katılım
16 Eyl 2009
#62
Ynt: Okunan Kitaplar ve Değerlendirilmesi

Bir çok kez bir çok kitabına başlayıp bitiremeyen biri olaraktan iskender pala/babilde ölüm istanbulda aşk..

Kitap çok güzel ama neden böyle zor ilerliyorum'un cevabını bulduğumda değerlendirmesini de yapabilirim belki. Yaklaşık 100 sayfam kaldı ve şimdilik kitabı bitirmeyle ilgileniyorum.

Evet, güzel ama neden?

edit: DEĞERLENDİREMEDİ.
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Katılım
24 Eyl 2007
#63
İskender pala vs.artık okuamıyorum bu tür yazarları yavanlar dokunamıyorlar hic bir duyguya.
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Katılım
24 Eyl 2007
#64
En son e kitap okudum.
Rüzgar defteri zafer yalçınpınar peotik şiir denemesi.imgelem üstüne
Rüzgarı güzel anlatmış. Gönlünüze meltem estiriyor.
 
Katılım
5 Ağu 2018
#65
İskender pala vs.artık okuamıyorum bu tür yazarları yavanlar dokunamıyorlar hic bir duyguya.
En son 2013 yılında Od kitabını okumuştum.Okuma zevkiniz geliştikçe bazı yazarları okumaktan vazgeçiyorsunuz...Divan Şiirine katkısı şüphe götürmez gerçek fakat maalesef popüler kültüre kurban gidiyor İskender Pala da.Her yıl maşallah kitabı çıkıyor,bir kitabında okuduğunuz cümlenin aynısını diğer kitabında da görebiliyorsunuz...
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Katılım
24 Eyl 2007
#66
Üftâde divanı
Mehmed Muhyiddin Üftâde (k.s.)
Semerkand yayınları Allah dostları serisi 3

Önsöz (ilk paragraf)
Sufilerin hallerini,düşüncelerini ve yaşayışlarını eserlerinden veya haklarından yaźılan diğer eserlerden öğrenebiliriz.Fakat öğrendiğimiz bu bilgiler, onları anlamak için asla yeterli olmayacaktır. Zira sûfiler hal ve vecd dünyalarından,sadece dile gelebilenleri söylemişlerdir.Geride ise dile gelmeyen,harflere ve kelimelere dökülemeyen bir okyanus vardır.Daldıkları bu okyanusun derinliklerine ,hayalimizin dahi erişmesine imkân yoktur.Bizim,kitaplarda gördüğümüz ,sadece suyun yüzüne vuranlardan ibarettir.Biz satırlarda onlara ait aşk ,vecd ve marifetin yalnızca dile gelen ifadesini buluyoruz. Sadırlar da olanı ise Allah Teâle biliyor.
 

Semender

❤️Adem'i Âdem yapan üç harf beş noktadır ❤️
Katılım
29 Tem 2018
#67
Çimen Ali,Tarihi Değiştiren Keşifler,

Kitabın önsözünün,Ay'a ikinci kez ayak basan Edwin Buzz Aldrin'in;"Keşfetme tutkumuz hiç eksilmesin"başlıklı mesajıyla başlaması pek bir mânidar olmuş.
Tarihte dönüm noktası olarak kabul edilen birçok keşfi ve kâşifi merak edenler için okunası bir kitap.
Bilhassa Ibn Batuta bölümünden etkilendiğimi söylemek isterim.
Amerika'nın keşfi Kolomb'un bilinmeyen yüzü vs
Ayrıca aynı yazarın Tarihi Değiştirenler serisinden birçok kitabı okunmaya değer,tavsiye edilir.
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Katılım
24 Eyl 2007
#68
Ehl-i Hizmet
Muhammed Mübarek Elhüseyni

Hizmet ve hizmet çeşitlerini anlatıyor kitap.Hizmet ilk önce ana ve babadan başlıyor en yakınların sonra çevre sonra ümmed-i muhammed bunları yaptığın da Allah 'a hizmet.Zira Rabbü'l âlem-in herkese bir hizmet takdir etmiş onun yaratılışına göre bir işe layık kılmış ve bunun için maddi ve manevi imkânları da kendisine bahşeylemiştir.
Hizmetle ilgili bir çok büyüğün sözleri var.misal
"En büyük keramet,yorgunluk ve bezginlik hissetmeden Allah'ın mahlûkatına hizmet etmektir"
Hizmet de yapılması gerekenler kaçınılması gereken herşey çok güzel bir lisan ile anlatılmış.
 
Katılım
5 Ağu 2018
#70
Cihan Aktaş / Bacıdan Bayana İslamcı Kadınların Kamusal Alan Tecrübesi


Cihan Aktaş kalemini,üslubunu fazlasıyla sevdiğim bir yazar.
Bu kitabı da “bacı” ve “bayan”kavramları üzerinden başörtülü bayanların kamusal alanda tutunabilme sürecini,kamusal alandaki ilişkilerinin değişimi üzerinde duruyor. Kitaptan altını çizdiğim yerler çok en çarpıcı olanlarını ekliyorum

Bacı yerli,Türk İslam özellikli geleneklere saygılı duruşuyla,bu ülkenin öz kimliğin en somut belgesiydi.Masum Anadolu kızıydı,bu toprağın kızlarından biriydi,Fatih’ler doğuracak bir Ayşe, Fatma’ydı.başörtüsü ise göndere çekilmiş bir bayraktı”

“Bacı ile söz konusu grup ve hareketler içindeki kızların cinsiyetine vurguda bulunulurken,aynı zamanda cinsellikle arasına mesafe koyan bir yaklaşım da dile gelmiş oluyordu”

Başörtülü Müslüman kadın fesat kaynağı görülmeden ve Allah’ın rızasına aykırı davranmadan kamusal alanda tutunabilmek için gönül rahatlığıyla Bacı söylemine ve Bacı kalıbına sığındı.Bacı şeklindeki hitap mesafeleri esneten ve akrabalık duyguları ileten bir samimiyet içerirken,neredeyse resmî nitelikli ve dar bir kullanım alanından doğarak yayılan bayan,”sahte bir nezaketin ve bulaşmamacı” mesafe koymanın ifadesi olarak da anlaşılmaktadır.”

Yirmi yılda çok şey değişti.Bacı artık soyut bir saygıyla anılmayı değil,eşiti olarak görüldüğü,sesini duyurabildiği,sorularına cevap arayabilirsiniz sahici katılımları önemseme noktasındadır”
 

Hikmet

Terliklerimle...
Katılım
16 Eyl 2009
#71
Hakan Günday'ı merak ediyor idim. Az adlı kitabını okudum. İlk bölümü konu ve dahi sahneler olarak çok sertti. Sahneleri her ne kadar kısa kesse de gözünüzde canlanıyordu bir kere ve acaba gerçekten böyle bir şey mi anlattı bu şimdi diye tereddüt ediyorsunuz. Ama ikinci bölüm çok güzeldi. ismini vermeyeyim.. akışta çok sevdiğimiz bir yazarımızı sırıtmayan bir başarıyla yerine yerleştirmiş. Bunu düşünen ve yazan kafa hiç kötü olur mu dedim. Her şeyin bu kadar çok olduğu bir dünyada "az" diye kitap yazan insan samimiyetsiz olur mu dedim ve bir tv programını izledim. Biraz afili filintalar gibi ama onlardan daha samimi ve sade geldi bana Günday..


Bir de
Endülüslü zidyar'ı bilen var mı?
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Katılım
24 Eyl 2007
#72
Hakan gündayı çok severim.piç azil hele azilin ilk cümlesi.eğer izlersem hakan gündayı kitapları ile bağım kopar.azili oku ...kitaplarında kalsın.Ahmed baydarı okumadım.oku haber ver bize.
 

Konuyu şu anda okuyanlar : (Users: 1, Guests: 0)

Giriş yap