Sagopa Kajmer

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Katılım
24 Eyl 2007
Sevmiyorum diyemem ama takıldığım noktaları da var.Binlerce genç şu an da ona hayran, anlatmaya çalışıyor kendi lisanının elverdiği şekil de.Değişimin algılamanın ne hale geldiğinin dünya ile nasıl hasbihal ettiğimizin misali gibi de gelmek de.Bazı sözleri işaret noktaları çarpıcı olsa da.Kajmer'in emsal olma gibi zorunluluğu var mı?Daha geniş alırsak sualimizi sanatçıların da işaret edici özellikleri olmak zorunda mı ?Kajmer bu derya da zerre olarak işaret verilmiştir.
 
Katılım
30 Ocak 2010
Ynt: Sagopa Kajmer

evla' Alıntı:
Daha geniş alırsak sualimizi sanatçıların da işaret edici özellikleri olmak zorunda mı ?
Hmm... Son zamanlarda kafamı kurcalayan bir konu.

Bana göre; bir sanatkâr, sâde sanat yapmak kaygısında olmak istiyorsa bile, yani meşhur "sanat için sanat" mefkuresine bağlı kalmak temel düsturu ise bile bir meselesi olmalı. Ne bileyim; mesela bir yazar dili güzel kullanarak okuyucusuna anlatım istidâtı kazandırsın; bir musikîsinâs, Sagopa Kajmer'in kendi ifadesiyle 'gençlere kendi tecrübeleriyle yol göstermek istemesi' gibi bir gayesi olmasa bile musikîsindeki tesirle beraber güzel sözler söylemeli. İllâ ki bir mefkûreyi savunma kaygısında olması gerekmez bana göre.

Meselâ; sanatı sadece sanat maksadıyla icra ettiğini söyleyen Ahmet Hamdi Tanpınar dahi, bir mesele sahibi olmanın, başıboş olmamanın zaruriyetini savunuyor: "San’at eserinde, san’at kaygısından başka endişe olmamalıdır. Ama bu, meselesiz olmak demek değildir. İnsan, kendi meseleleridir. Ben herhangi bir davanın açıkça müdafaasını yapan eserden hoşlanmam. İnsanı bütünü ile alan ve arasından meseleleri veren eseri tercih ederim." diyor.

Yahyâ Kemal, bu hususta bana göre sanat açısından en müspet fikri savunmuştur. O, Tanzimat sanatkarlarını nutuk erbabı olmakla nitelendirir; Servet-i Fünûncuları ise ziyadesiyle ferdî olmaları ile... Yahyâ Kemal kendisi ise tam orta yolu bulmuş: Savunduğu dil mefkûresi açısından, nesirleri ve şiirleri açısından ve sair... Meselâ şiirleri hem sanat açısından mükemmeldir, hem de tarihten izler taşır.