Senegal ! (adlena)

UluğBey

türbedar
Katılım
27 Ara 2005
Gezgin/Seyyah- Metin Yazarı: @adlena

Gel gelelim Senegal e
Atatürk Havalimanından uçağa binerken eğer uzun süre donmeyecekseniz istanbulun havasını son son çekin cigerlerinize.emin olun çok arayacaksiniz.
Ortalama 6 saatlik bir uçuş sonunda Dakar havalimanına iniyorsunuz arada Moritanya ya inip yolcu yakıt ikmal vs yapıyorsunuz bu da 1 saat kadar sürüyor.yani 7 saati de bulabilir.
Uçaktan ilk indiğinizde ter kokusuyla karışık sıcak nemli bir hava karşılıyor sizi aman kusmayin çünkü dünyanın en pis ülkelerinden biri olan senegalde daha çok şey görecek koklayacaksiniz.

Parantez Fransız sömürgeleri ingiliz somurgelerinden daha pis oluyor.

Afrika'nın en ırkçı ülkelerinden biri olan senegal 15. asırdan beri bölgenin ticaret merkezi olmuş .sahabe döneminde islamiyet le tanışmışlar ve Fransız lar tarafından sömürülmüşler.Dogal olarak kabile kültürüyle yaşayan Kayseri mantığıyla ticaret yapan Fransiz kibriyle oturup kalkan islamiyeti 4 hanımla evlenmekten ibaret zanneden müslüman afrikalı diyebileceğimiz bir insan profili çıkıyor karşımıza

Senegal'den fotoğraflarla devam ediyoruz.Bu fotoğraflar ton balığı ve dondurulmuş balık seven arkadaşlar için paylaşıyorum zira mevsimi :)
Senegal, Afrika ülkeleri içerisinde deniz mahsulleri açısından en zengin ülkelerden birisi.Bununla beraber deniz mahsullerinin ekonomiye katkısı da büyük.Fotoğraflarda bahsi geçen eyalet Senegal-Moritanya sınırında ,Osmanlı'nın Afrika'da gittiği son nokta olan adını da Fransa Kralı IX. Louis'den alan St. Louis eyaleti.Senegalin en gelişmiş eyaletlerinden birisi olmasıyla birlikte Fransızca'nın da en iyi konuşulduğu eyalettir.Google'da görsel aramalardan resimlerine bakabilirsiniz.

Biz dönelim ton balıklarına.

Sabah 5-6 gibi açılan balıkçıların tuttuğu envai çeşit büyük balıklar parça parça kesilerek kurutulmaya bırakılır.Ardından isiflenip işlenmek için fabrikalara gönderilir.Onların çok ucuza sattıkları bu balıkları Avrupalılar konserve şekline getirip dünyaya pazarlarlar yani ülke bağımsız gibi görünse de her türlü sömürülmeye devam eder.

Not: Yorumlarınızı belirtebilir ve sorularınızı bu konudan sorabilirsiniz.

Senegal Albümümüze göz atmak isterseniz buradan :

Senegal
 
Son düzenleme: