Süresiz Nafaka

Mina

...
Katılım
5 Ağu 2018
Bir erkeğin boşandığı eski eşine süresiz (ömür boyu) nafaka ödemesini ADİL buluyor musunuz?


(Konuyu tartışalım,burası yeri değilse silebiliriz sonra)
 

EnesBey

NesBey
Katılım
28 Ara 2007
Onunla ilgili calismalar devam ediyor kaldirilacak kaldirilmasi da gerekli süresiz nafaka neymis ya hayat sigortasi gibi
 

UluğBey

Sükût gibi münzevi, çığlık gibi hür.
Katılım
27 Ara 2005
Bir erkeğin boşandığı eski eşine süresiz (ömür boyu) nafaka ödemesini ADİL buluyor musunuz?


(Konuyu tartışalım,burası yeri değilse silebiliriz sonra)
Merhaba.
Konuda sıkıntı yok . Silinecek bir durum yok.

Süresiz nafaka olayını pek doğru bulmuyorum. Ama ayrılan eşin bir ömür boyu çocuklarına bakmakla sorumlu olduğunu düşünüyorum. Fakat aynı durum "eş" için geçerli olmalı mıdır ? Kendi ayakları üzerinde durana kadar eyvallah. Fakat boşanıp, ölene kadar eski eşim bana bakmak zorunda anlayışı yanlış. Kendi ayakları üzerinde durmaya çaba göstermeli. Bu süre sonunda da nafaka kesilmeli. Çocuklar konusunda bakışım farklı dediğim gibi. Kanun nizam ne diyor bilmiyorum. Mevcut yasalara göre süresiz nafaka diye bir olay var mı ki ?
 

Mina

...
Katılım
5 Ağu 2018
Evet
Birkaç gün veya birkaç ay evli kalıp(çocuk yok) yıllarca nafaka ödeyen insanlar var , ve ödemediği takdirde hapis cezası.
Ayrıca kanuna göre kadın asgari ücretle işe girse bile bu yoksulluğunu ortadan kaldırmamıştır deniyor ve belirli oranda almaya devam ediyor.
Bu ara tartışılan bir konu, ben de doğru bulmuyorum.
Erkeğin tekrar evlenmesi durumunda yeni eş ve yeni aileyi mağdur edecek bir konu.
Ayrıca hiçbir kadın boşandığı eşinden para alacak kadar gurursuz da olmamalı.
Adalet hepimize lazım, onu kendi çıkarımıza göre eğip bükersek doğru olmaz. Kadın hakları ...amenna ama adilane olmalı.
Yargıtay kararına göre düğünde takılan altınlar kadınındır diye bir hüküm var ve 2012 Yılından itibaren geçerli olmak üzere evlilik akdinden sonra edinilen mallar ortak.Bu kararlar kadını koruma (özellikle çalışmayan) adına doğru olabilir ama bu nafaka konusunun acilen düzenlenmesi lazım.
Süreli olabilir
Boşandıktan sonra İddet süresi kdr nafaka var dinde sonrası için kadına ailesi veya kardeşleri sahip çıkmalı dinen hüküm de böyle diye biliyorum.
 

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Katılım
24 Eyl 2007
Konu hakkında bilgim yok velakin bu tür konularda "bence"olamaz diye düşünüyorum.İslam hukuku ne der ve içtimai mevzuat nelerdir?erkeğe düşen görev nedir kadının hakkı nedir?Bunlara bakılmasi icab eder diye hatırlatmak istedim.Bilgisi olan ihvanlar bize öğretsin lütfen.
 

Mina

...
Katılım
5 Ağu 2018
Yarına misafirim var,bi tencere sarma sarmışım
Daha kurabiye,pasta börek yapılacak
Müsait zaman her iki hukuka göre yazacagım
Yazık acıdım bu erkeklere :D
 

Mina

...
Katılım
5 Ağu 2018
Erkek asgari ücretle çalışsa Nafaka ödüyor ama kadın asgari ücretle işe girse yoksulluğu ortadan kalkmıyor ve Nafaka almaya devam ediyor Yargıtay kararına göre...
 

Mina

...
Katılım
5 Ağu 2018
DİNEN İSE , (İstediğiniz kaynaktan araştırabilirsiniz)

Kadın kocasından boşandıktan sonra iddetini doldurana kadar nafakası boşandığı kocasına aittir.


Kocanın karısını boşaması veya nişanı bozması durumunda kadın (bunun tersi de olabilir, kadın bozarsa koca da mutazarrır olabilir) maddi ve/veya manevi zarara uğrarsa ve bu zarar mahkemece belirlenirse tazminat söz konusu olabilir.


İddet dolduktan sonra kadının nafakası çocuklarına aittir. Çocukları yoksa en yakınından başlayarak uzak yakınına doğru olan silsile takip edilir. Yakınları yoksa halka ve halk adına devlete aittir. Kadın İslam’a göre açıkta bırakılmaz. Açıkta bırakılırsa kadının etrafındaki bütün Müslümanlar ahirette bundan dolayı hesaba çekilir.


Boşanmış ve iddeti dolmuş kadın artık eski kocası ile nikah bağı kalmamış kadındır. Nikah bağı olmayan yabancı kadına nafaka borcu olmaz.
 

Mina

...
Katılım
5 Ağu 2018
Tv izlemiyorum ama twitterda konuşulmuştu.sanırım bu konularla ilgili düzenlemeler yapılacak. yapılmalı da. Yüzünü bile unuttuğu hele hele arasında nikah bağı olmayan birine bir kişi neden ömür boyu Nafaka ödesin? Süreli olmalı.
Kişi tekrar evleniyor belki eşine bir seferde veremediği parayı arasında hiçbir şey kalmamış birine veriyor.Yeni aileler mağdur oluyor vs vs.Çocukları bu konunun dışında tutuyorum zira baba çocuklarına bakmakla mükelleftir.
 

EnesBey

NesBey
Katılım
28 Ara 2007
Yakinda kanun cikacakmis demistim zaten.bosanmak isteyen erkeklerin gözu aydin