Türkiye'de Uygulanan Başörtüsü Yasağı!!!

Lamia

 
Katılım
8 May 2007
Türbanın İslam'da Yeri Yokmuş

SELÇUK Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Felsefesi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Şahin Filiz, türbanın İslamda yeri olmadığını ve dinden sapma niteliği taşıdığını savundu. Doç. Dr. Filiz, “Siyasallaşan ve seçkinci bir kamusal dinsellik alanını gittikçe ötekiler aleyhine genişleten başörtüsü söylemi, İslam'ın ahlaki ve medeni özünü gölgelediği gibi, bugün tüm ABD, AB yanlısı ve küresel ılımlı İslam söyleminin yerli işbirlikçileri için, emperyalist ve mandacı tuzağın, halk yığınları nazarında meşruiyetini sağlayan İslami makyajla servis edilmesini de kolaylaştırmaktadır” dedi.

Aydın'ın Nazilli İlçesi’nde, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) şubesinin düzenlediği, ‘Kadın üzerinden din istismarı’ konulu konferansta konuşan Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Felsefesi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Şahin Filiz, çarpıcı açıklamalarıyla dikkati çekti. Son günlerde kadın üzerinden büyük bir din istismarı yapıldığını savunan Doç. Dr. Filiz, kadının başörtüsü ile var edilip tanımlanan bir konuma getirildiğini ileri sürdü. Aslında İslam'da kadının çok daha önemli ve saygıdeğer bir konumu bulunduğunu anlatan Doç. Dr. Filiz, “Maalesef Türkiye'de kadınlara, ‘hür olmak, örtünmek demektir’ psikolojisi yerleştirilmek isteniyor” dedi.

‘HIMAR KELİMESİ YANLIŞ TERCÜME EDİLİYOR’

Türban tartışmalarıyla gündeme gelen ‘hımar’ kelimesinin Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yanlış tercüme edildiğini kaydeden Filiz, şunları söyledi:

“Hımar kelimesi, bazı meallerde, ‘kadınlar başlarındaki örtüyü omuzlarına ve göğüslerine indirsinler’ şeklinde geçiyor. Buradaki ‘hımar’ kelimesi başörtüsü şeklinde tercüme ediliyor. Bu çok yanlıştır. Çok acıdır ki, Diyanet İşleri Başkanlığı da bunu söyleyemedi. Çünkü doğru değil. Hımar içkiden gelir ve ‘aklı örtmek’ demektir. Diğer bir anlamıyla ‘örtü’ anlamına gelir. Bu masa örtüsü de olur veya başka bir örtü, başörtüsü de olabilir. Fetva veren uzman siyasiler olduğu için, bunun farklı bir anlamı olduğunu öğrendik. İslam'ın özgün kaynaklarından hareketle, türbanın İslam'da yeri olmadığı, dinden sapma niteliği taşıdığı kanıtlanmaktadır.”
 

mehmet baki

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Katılım
3 Ağu 2008
Ynt: Türkiye'de Uygulanan Başörtüsü Yasağı!!!

esselam;

efendim şimdi bazı tipler vardır.bu tiplerin ne olduğunu kavramak için boyuna posuna lisanına kıyafetine sıkletine felan bakmaya değmez.ya nasıl anlarız? içinde bulunduğu yapıdan anlayabiliriz.yapı derken de binayı kastetmiyorum.cemiyette var olabildiği saha yani "başını bağladığı" bir teşekkülü kasdediyorum.işte filizlenmiş haşinimiz bu tiplerdendir.ne bakımdan? "islam felsefesi" ana bilim dalı başkanıymış...bu apolet dahi yeter filizlenmiş haşinin ne olduğunu anlamaya.
hımarı bilmeyen filizlenmiş haşinin inceden tımar edilmeye ihtiyacı var zannımca.
insanın ne dediği nasıl dediğinde gizlidir. kullandığı jargona bakıp ne dediğini gayet rahat anlayabiliriz...
haşin arkadaşımızdan rice etsek de bize islam-devlet münasebetini ve dahi islamın nasıl ferd vahidler peşinde olduğunu hatta orada da durmayıp bu işin nasıl yapılabilceğini izah etse...

kendi öz başı kimlere ve nerelere ne şekilde "bağlanmış" olmalı ki halis müslümanlara başını aç diyebile...

ah bu uyanıklık...seni gidi seni..bu filizlerin tohumu eskidir ama Allah'tan toprağımız da pek kabul görmemektedir.ancak cılız ve inatçı bir kaç müstesna hayat sürebilmekte..mühim değil zira tarlaya
yabani ot da lazım.

baki selamlar...