Yeni Türk Dili hakkında görüşler

adlena

 
Katılım
6 Ara 2014
Asıl soru İsmet Özelin Türk ve Türkçe düşmanlığı nedir olmalı ? Düşmanlık değilse eğer ayaküstü ümmetçilik güzellemeleri yapayım derken hangi topraklarda yaşadığını ,hangi dilde şiirler yazdığını unutup bu ülkeye ait değerleri yok sayma çabasını nasıl açıklayabilirsiniz? (Her ne kadar halka mal olmasa bile) Günümüz Türkiyesinde özellikle de ülke siyasetine yön veren bir grubun fikir ve kanaat önderi olarak gördüğü bir isim böyle ciddi meseleleri kahvehane muhabbeti uslubuyla dile getirmesi , ulus ,dil, din ,ırk kavramlarının anlamını henüz idrak edememiş bir toplumda twitir ağzıyla ahkam kesmesi elbette bir takım infiallere yol açacaktır. Buna benzer söylemleri (şimdilerde kafatasçı şeklinde tabir edilen kimseler ) bundan 30*40 yıl önce Türk milliyetçiliğini ön plana çıkarmak maksadıyla ( kürt diye bir ırk kürtçe diye bir dil yoktur. ) sloganlarıyla dile getiriyordu.
Dengeler değiştikçe söylemler de değişebiliyor.Yarında başka birileri gelip Arap diye bir ırk Arapça diye bir dil yoktur diyebilir.
Nerede nasıl konuşacağını daha doğrusu konuşmayacağını bilmeyen fazlasıyla abartılmış bir şair beyanından öteye geçmeyen açıklamalar savunduğu hakikatlerin halk nazarında değer kaybetmesine daha da vahimi zemmetmeye çalıştığı kavramların suistimaline sebep olacaktır.
 
Son düzenleme:

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Katılım
24 Eyl 2007
Murat bardakçı ile hasbihal ediyor o anlamıyor ne dediğini halk nasıl anlasın.halk dediğimiz sen ben biz onlar "ne ile "meşgul oluyoruz ki bu konuya kafa patlatabilelim.sıkıştırdılar somun derdine işin acı tarafı derdimiz de ekmek değil...adam heyecanlı( unuttuğumuz olay)diri tutuyor kürtçe dil değil diyenlerin neneleri ne konuşurdu benim nenem zazaca konuşurdu.şiiri adam yaşıyor...
Şimdi dönelim @mehmet baki sualine
Türkçe kelimesi ne manaya gelir?

Ben de şöyle bir sual edeyim.

گ harfin de ne mana tüter .
Konunun içinden çok hoş sohbet ile devam ederiz.
 
Son düzenleme:

evla

Gündüz yarasalarıyız biz.
Katılım
24 Eyl 2007
Namaz kılmayan Türk değildir :eek:

İ.özel

Dağılın:D
Yok dağılmayalım derli toplu duralım.

Güzel bir örnek cümle aynı mesajı nedir bu ismet Özel düşmanlığı konusuna yazar isen biz de aklımız yettiği dilimiz döndüğü kadar hasbihal ederiz.
Yüksek ses ile düşüneyim
Namaz nedir?
Kim kılar insan .hz.insan Allah'ın halifesi
Ne zaman farz olmuştur Peygamber Efendimiz sav miraça çıktığın da (bildiğimiz tüm siyer geçer aklımızdan)miraç da kim ile karşılaşmıştı Hz.Musa. Hz.Musa ile ne konuşmuştu iki peygamber...
Rivayet odur ki Hz.Musa Hz.Adem babamız ile karşılaştığın da Ey adem sen cennet den kavulmasaydın biz şimdi bu sıkıntıları çekmez idik .Hz.Adem babamızın cevabı bilmez misin Ey Musa benim kaderim senden kırk yıl sonra yazılmıştır.(Allah Allah)
Türk namaz kılmıyor .İstanbul feth edilirken gavurcuklarım diye bir evliyamız ağlıyor.hepsini türkçe düşündüm burada ki "ç" harfini sağa attım önüme düştü sola attım önüme düştü. Kaç tane alfabenin harfini kullandım da bir kelime yazdım.
 

mehmet baki

Çok Önemli Parti yani ÇÖPün daimi şefi.
Katılım
3 Ağu 2008
Namaz kılmayan türk müdür değil midir bilmem ama islam olmayan türk değildir. İşin, meselenin nirengi noktası bu.

Üçüncü sualim şu olsun madem:

Bir fransız müslüman olsa ardından ihtida etse hatta bir rus müslüman olsa o da ihtida etse geriye döndüklerinde rus ve fransız olarak kalabilirlerde türk islamlıktan çıksa türk diye bir şey kalır mı?

Özel yeni bir şey söylemiyor unutulan yahut unutulmaya yüz tutan bir şeyden bahsediyor.
Lütfen ama türkçenin okkalı şairlerinden biri olan özel türkçeyi mi hakir görüyor? Türkçe islam lisanıdır diyor bu adam. İslam lisanı dediğinde dahi tedaisi ihsası maalesef anlaşılamıyor. Özeli savunmuyorum. Benim işim değil o ama özelin bahsettiği "şeyi" öz evinde öz ana babasından ismet özeli tanımadan devşirmiş biri olarak evet dediklerinde haklılık vardır diyorum. Özel belki bunu çok sert ifade ettiği ve şair olması hasebiyle enesi kuvvetli olduğu için sevimli gelmeyebilir muhatabına ki bunda da bir beis yok.

"Başkalarının aşkıyla başlıyor hayatımız"

Acaba türklük türkçe kavim ırk kelimeleri için bize öğrettikleri şeyler Özelin "yutturulan dolma" diye tesmiye ettiklerinden sadece bir kaçı olabilir mi?
 

EnesBey

NesBey
Katılım
28 Ara 2007
Türklüğün vicdanı bir; Dîni bir, vatanı bir; Fakat hepsi ayrılır Olmazsa lisanı bir. Ziya Gökalp
 

EnesBey

NesBey
Katılım
28 Ara 2007
Türkçe,dünyann en güzel,en varsıl,en büyük dillernden biridir.Çok mantıklı,çok uyumlu anlatım yeteneği çok yüksek bir dildr Öylesine yetkin,öylesine düzenlidr Türklern en büyük gurur kaynağıdr Türk dili belki de dünyann en matematik dilidr Türkçe soylu bir dildir
Türk Dil Bayramı