Zayıf Karakterin Özelliği: Egoistlik

eylül

 
Katılım
20 Eyl 2008
İnsan bencil tutkulara kapılmaya yatkın bir varlıktır;her fırsatta kendini ön plana çıkarmaya, kendi menfaatlerini korumaya ve kendini herkesten çok sevmeye müsaittir.İnsan, eğer Allah korkusu ile güzel ahlakta irade göstermezse, nefsi kişiyi sürekli olarak "sadece ben sevileyim, ben övüleyim, ben takdir edileyim"gibi bencilce isteklerde bulunması için kışkırtır. Böyle bir ahlakta başkalarının rahatı, huzuru, mutluluğu her zaman ikinci plana atılır. "Önce onların rahatı sağlansın,onların çıkarına uygun olsun,gerekirse ben kendi menfaatlerimden ödün vereyim,başkaları mutlu olsun bende onların mutluluğundan zevk alayım" gibi fedakârane düşüncelerdense,her zaman için ne olursa olsun "ÖNCE BEN" fikriyle hareket edilir.

Gerçek iman sahipleri ise nefislerindeki bu tutkuyu yener ve Allah'ın razı olduğu ahlakı yaşarlar. Ancak kimi insanlar da "nasıl olsa dinin bazı hükümlerini yerine getiriyorum,arada sırada kendi menfaatlerimi kollamanın ne gibi bir kötülüğü olabilir ki" gibi yanlış bir düşünceye kapılarak, ahlaklarındaki bu eksikliği zararsız görürler.Dahası insanın kendi menfaatlerini kollamasını hayatın bir gerçeği olarak görürler.Her ne kadar Kur'an ile bunun yanlışlığı kendilerine anlatılmış olsa da bilinçaltlarında hayatta kalabilmek kendi çıkarlarını ön planda tutmak gerektiğini zannederler.Aksi halde ezileceklerini ve zarara uğrayacaklarını düşünürler.Dahası akılsız konumuna düşeceklerini sanırlar.Bu düşüncelerinden dolayı, fedakâr ve ince düşünceli olmak için nefislerini eğitmezler. Oysaki insanın çıkarlarını koruyabilecek tek bir güç vardır; o güç Allah'tır. İnsan ne bencillikle ne de kendi menfaatlerinin peşinde koşturmakla kendinden yana bir çıkar sağlayamaz.

İnsanların egoistliği en belirgin olarak mala ve cana olan tutkularıyla ortaya çıkar.Güzel ve iyi olan herşeyi kendileri kullanmak isterler.Örneğin;bir başkası eşyalarını kullanmayı talep ettiğinde vermek istemedikleri için yalana başvurup kendilerinde olmadıklarını söyleyebilirler.Kalplerindeki bu bencil tutku, hayatlarının her aşamasında ortaya çıkar.Güzel bir yemeğin kendilerine kalmasını isterler, başkalarıyla paylaşmak istemezler.Paylaşmaları zaruri hale geldiğinde de yemeğin en güzel olan yerini kendilerine ayırıp, diğer kişilere kalan kısmını ikram ederler.Yapılması gereken zor bir iş olduğunda da çeşitli bahanelerle işten kaçarak işi başkalarının üstlenmesini sağlamaya çalışırlar.Kendi canları herkesinkinden daha tatlıdır.

Egoistlikten nefsini arındırmayan bir insan çok basit şeylere bile tenezzül eder;hep kendi istediği olsun ister, son sözü hep kendisi söylemeyi sever! Örneğin; kalabalik ortamda kendi beğendiği müziğin dinlenmesini,kendi istediği televizyon kanalının seyredilmesini ister.Başkalarının isteklerini hiçbir zaman için öncelikli olarak görmez.İş bölümü varsa en kolay olana talip olur, zor olanı hep başkalarına bırakmaya çalışır.Koşuşturma veya fedakârlık gerektiren bir durumda ağırdan alır, daima kendisini bir adım geri tutar.

Kendi menfaatlerinin peşine düşen böyle bir kişi sürekli olarak gizliden gizliye çevresindeki insanları kandırabilmek için büyük bir emek harcar.Sürekli bu gizli samimiyetsizliğinin ortaya çıkması, deşifre olması korkusuyla yaşar.

Salih müslümanlar ise hiçbir zaman böyle korkular yaşamazlar.Kur'an'da samimi müslümanların Allah'ın rızasını kazanmak için canlarını ve mallarını ortaya koydukları,hiçbir karşılık beklemeden iyilik yaptıkları, diğer müslümanların ihtiyaçlarını kendilerininkinden öncelikli tuttukları bildirilmektedir."Kendileri, ona duydukları sevgiye rağmen yemeyi,yoksula,yetime ve esire yedirirler." "Biz size ancak Allah'ın yüzü (rızası) için yediriyoruz; sizden ne bir karşılık istiyoruz, ne bir teşekkür..."(İnsan Suresi 8-11)

Fedakâr ahlaklarından dolayı Allah müslümanlara bir aydınlık ve nur vermektedir. Bencillikte ise Allah insanlara gizli bir azap yaşatır.Bencillik yaparak, insanlara tuzak kurduklarını ve kendilerinin akıllı olduklarını zanneden bu insanlar, gerçekte kendi kurdukları tuzağın içine düşerler.Bu Kur'an'da bildirilen sırlardan biridir.Fedakâr insan bu ahlakı sergilerken daha çok sorumluluğa talip olduğu için görünürde daha çok yorulur.Malını verir, parasını harcar, kendi meşru haklarından ve isteklerinden feragat eder ama vicdanen müsterih olan rahat, mutlu, güzel bir hayat süren de odur.
 

Mahşer

 
Katılım
20 Nis 2008
Ynt: Zayıf Karakterin Özelliği: Egoistlik

Herhangi bir güce inanma gereksinimi duymayanlar için bir reçeten varmı?
yoksa yazını Müslüman egoizmi olarak algılamaya devam edyim mi?
Yoksa...
 

eylül

 
Katılım
20 Eyl 2008
Ynt: Zayıf Karakterin Özelliği: Egoistlik

Mahşer' Alıntı:
Herhangi bir güce inanma gereksinimi duymayanlar için bir reçeten varmı?
Hayır yok. :)

Yaratılış gereği insan, kendinden üstün kudretli, yüce varlığı arama ve ona sığınma ihtiyacı duyar. Bu sığınma hissi, insanı manevi olarak huzura kavuşturup hayata bağlar. İnsan dinden ayrı yaşayamaz. Çünkü din olgusu, (inanma ihtiyacı) insanın yaratılışı ile birlikte ortaya çıkar. Dinsiz inançsız bir insanın ya da toplumun yaşaması mümkün değildir.

Söylemek istediğim şu ki: Her insan mutlaka kendinden üstün herhangi bir güce inanma ihtiyacı duyar. Ama bu inanç ya da güç Allah inancı olmayabilir.

Kişinin kendisini eksik gördüğü, bilgisiz olduğunu düşündüğü bir konuda başka birine reçete vermesi mümkün müdür? :) ( Bu soru cümlesi cevabı bilinen bir kelimenin ya da cümlenin tarafınızdan pekiştirilmesi amacıyla yazılmıştır. ;))

Herhangi bir güce inanma gereksinimi duymayanlar için benim ya da herhangi birinin reçete vermesi mümkün değildir. Sağlam bilginin en güzel örneği anlatma gücüdür. Biliyorum ama anlatamıyorum. :) ( Bilgilerim yetersiz demiyorum size. Cümlemi biraz daha kibarlaştırıyorum, çaktırmayın. ;))
Mahşer' Alıntı:
yoksa yazını Müslüman egoizmi olarak algılamaya devam edyim mi?
İstediğiniz gibi algılayabilirsiniz. Lakin bu soruya cevap vermeden önce sormak isterim size. Müslüman egoist olamaz mı?

Mahşer' Alıntı:
"Yoksa" ile başlayan cümlenizin devamı nedir?
 

Mahşer

 
Katılım
20 Nis 2008
Ynt: Zayıf Karakterin Özelliği: Egoistlik

Özürdülerim ben sorumu geri aldım anlaşamadık... sorun yok sen bildiğin gib devam et
hani sosyal bilimciyim diyinde bende umutlanmıştım yoksa ne olsun ki başka.....
 

eylül

 
Katılım
20 Eyl 2008
Ynt: Zayıf Karakterin Özelliği: Egoistlik

Yazıda nefsin kötülüklerinden biri olan bencillikten bahsedilmiş. O halde nefsten bahsetmek gerek. Beraber konu hakkında söyleşi yapabiliriz. Hem ben de sizin bilgilerinizden istifade etmiş olurum. Anlaşamamak... Hem de benimle... :)
 

Mahşer

 
Katılım
20 Nis 2008
Ynt: Zayıf Karakterin Özelliği: Egoistlik

sağol eylülcüm teşekkürler...... eksik olma
 

eylül

 
Katılım
20 Eyl 2008
Ynt: Zayıf Karakterin Özelliği: Egoistlik

Mahşer' Alıntı:
hani sosyal bilimciyim diyinde bende umutlanmıştım yoksa ne olsun ki başka.....
Biraz gizemli kalayım istemiştim burada. İlk okuduğum üniversitede hangi bölümden mezun olduğumu da aşikâr ettiniz. :) Her neyse... Konumuza dönelim.

Nefs ruh gibi manevi soyut bir varlıktır. İnsanın iki kaşı arasına yerleşmiştir ve oradan insanı yönetir. "Ben" idrakine sahiptir ve maksadı ilahlık"yücelik" davasıdır. Dine uymayan isteklerin kaynağıdır ve negatiftir. Bir gün hocam nefstten bahsederken şöyle söylediğini hatırlıyorum: "Nefs, şeytandan daha kötüdür. Besmele çekersiniz, Kuran okursunuz şeytan kaçar gider ama nefs bizimledir. Nefs sinsidir. Kendini belli etmez, çaktırmadan yaptırır yaptırdıklarını. Siz bugün herhangi birini yaptığı yanlıştan ötürü ayıplarsınız. Nefsiniz yarın öbürgün aynı hatayı size yaptırır ama aynı hatayı yapmak size çok doğal gelir. İşte nefs insanı bir anda tuzağa düşürebilir."

İnsanın nefsi sürekli kötülüğü emreder. Nefs, insanın şirk, zulüm, yalan, alay, dedikodu, kibir, kıskançlık, ihanet, öfke,kin, egoistlik vb. daha sayamadığım(yazamadığım) birçok kötü davranışlarda bulunmasına sebep olur.

Kibir, insanın kendisini diğerlerinden üstün görmesi, büyük zannetmesidir. Nefsin bir tür hastalığıdır. Başı yükseklerde mağrur ve acımasızdır. Kibirli insan herşeyi yapmaya gücü olduğuna inanır ve temel insancıl özelliklerini kaybeder. Kendini beğenme hastalığı olan bencillik hat safhadadır. Kendini beğenmiş insanların en belirgin özellikleri alay ve hakaret etmeleridir. Kişi, alay ya da hakaret ettiği kişiyi ya da kişileri basite alır yani küçümser. Bu da kişinin kibirli oluşunun bir göstergesidir.

Yazıda bencillikten bahsedildiği için konuya uygun örnek vermek istedim. Nefsin kötülüklerinden bahsetmeye gerek yok diye düşünmekteyim. Sizin de ilave etmek istedikleriniz varsa ben öğrenmeye hevesli biriyimdir paylaşırsanız sevinirim.

Yazımı artık müslüman egoizmi olarak algılamadığınızı düşünmekteyim. :) İslam dini üzerine yetişmiş, islam ahlakıyla ahlaklanmış herhangi bir kişi de pekâla kıskançlık yapabilir. Bencil olabilir, yalan söyleyebilir öyle değil mi?

Yalnız yalan kısmına azıcık değinelim . Çünkü yalan tüm kötülüklerin temelini oluşturur. Bu sebeple çok önemli. Nefsi kötülükten arındırmanın ilk şartı kişinin yalancılığı kesin olarak terketmesiyle başlar. Toplumda yalan söyleyen kişilerin sayısının artması demek toplumda suç işleyen kişilerin sayılarının da artması anlamına gelir. Çünkü yalanın temelinde kasten(bilerek) yapılan hatalar vardır. Bu da o toplumun dini ve ahlaki yönden biraz daha bozulduğunu gösterir.

Din, insanları yararlı olan şeyleri yapmaya teşvik eder. Kişilerin kendisi ve toplum arasındaki ilişkileri ve tolum düzenini sağlamayı amaçlar. Kısacası toplumu ayakta tutan ahlâki değerlerin temelinde din vardır.

Müslüman kardeşlerimin nefslerinin esiri olmaması dileklerimle...
 

Mahşer

 
Katılım
20 Nis 2008
Ynt: Zayıf Karakterin Özelliği: Egoistlik

Müslüman egoizminden ne anladık sayın eylül?
 

eylül

 
Katılım
20 Eyl 2008
Ynt: Zayıf Karakterin Özelliği: Egoistlik

Müslüman egoizmi, Hindu egoizmi, Yahudi egoizmi, Hıristiyan egoizmi.... gibi dinlere göre egoizm türü mü var?
 

Mahşer

 
Katılım
20 Nis 2008
Ynt: Zayıf Karakterin Özelliği: Egoistlik

Demekki anlamamışız işte sende de o hastalık var "anlamadan tartışma" bilgi sahibi olmadan fikir sahibisin...
bu soruyu başta soracaktınki konu sapmayacaktı salakça yönlere. Zaman kaybetmeyecektik salakça...... daha salakça birsürü şey olmayacaktı.
aslında ben anlamıştım sende bi gariplik var 3 ünüv okumak derin bir kültüre değil ne olcağına ne bileceğine ne istediğine karar verememişliktir bence uzmanlaşman daha iyi olacak ........
 

eylül

 
Katılım
20 Eyl 2008
Ynt: Zayıf Karakterin Özelliği: Egoistlik

Mahşer' Alıntı:
aslında ben anlamıştım sende bi gariplik var 3 ünüv okumak derin bir kültüre değil ne olcağına ne bileceğine ne istediğine karar verememişliktir bence uzmanlaşman daha iyi olacak ........
Garip. ???

Ben ne olacağıma, ne öğrenmek istediğime karar veremeyeceğim, zavallı kurcalanmış beynimi birden fazla üniversite okuyarak yoracak, yorgun bedenimi ve kısacık ömrümü üniversite öğrencisi olarak tüketeceğim. :) Bakın hele.

Ben bu görüşünüze katılmıyorum. Üniversite, hedefi olmayanların yeri değil. Bir kişi birden fazla üniversite bitirebiliyorsa bunun altında ilgi, merak, bilgi açlığı, bitirilen üniversitelerin kişinin ihtiyacına cevap verememesi..... gibi sebepler vardır. Günümüz şartlarında artık bir üniversite bitirmek bazen iş bulmak için yeterli olmayabiliyor. Gerçi benim tahsilime devam etmemin sebebi bunların hiçbirisi olmasada bugün hala öğrenci olmamın sebebi ne olacağıma, ne bileceğime, ne istediğime karar verememek değildir.